Rusya’da Türk kuyumcunun 1,3 milyon dolarlık çantası çalındı

101

Rusya’nın kuzeyindeki St.Petersburg kent Pulkovo Havalimanı’nda G.A (35) Moskova’da kuyumculuk yapan bir işadamının 40 milyon ruble değerinde (1,3 milyon dolar) mücevher dolu çantası çalındı. Türk iş adamının bir milyon ruble nakit parasının da çalındığı belirtildi.

Konuyla ilgili Ria Novosti ajansına bilgi veren Rus güvenlik görevlileri, mücevher dolu çantanın Pulkovo Havalimanı’nda çanta kontrolü sırasında kaybolduğunu kaydetti. Polis yetkilisi, olayın dün gece meydana geldiğini ve Türk işadamının polise başvurduğunu ifade etti.

İşadamı daha sonra basına konuşarak St.Petersburg’da düzenlenen Lenekspo isimli Uluslararası Mücevher Sergisi’ne katılmak üzere Moskova’dan mücevher dolu dört çanta getirdiğini anlattı. G.A, “Sergide biz iki vitrini kendi ürünlerimizle doldurduk. Serginin bitiminde biz tüm eşyalarımızı toplayarak bavullarımıza koyduk. Sonra da araçla havalimanına doğru hareket ettik” dedi.

Türk işadamı, iki firma yetkilisiyle çantaları havalimanı girişinde arabadan indirirken, gümrük kontrolüne az kala kırmızı renkli çantasının kaybolduğunu fark etti. Türk işadamı, “Biz çantaları havalimanına küçük arabalarla taşırken, çevremizde tuhaf şahıslar ortaya çıkmaya başladı. Onların tam gözümüzün önünde birbirlerinin çantasını itmeye başlaması bana garip geldi. Tartışırken çantaları açıldı, her şey yere dağıldı. Ben ve iki bayan işçim çantaya toplamakta yardımcı olduk” diyerek başına gelenleri anlattı.

Türk işadamı, “kavgacıların” anında kaybolduğunu da belirtirken mücevher dolu çantasının o sırada çalındığını fark etti. G.A, çantada 40 milyon rublelik mücevher eşyalar ve bir milyon ruble parasının bulunduğunu da sözlerine ekledi.