Putin’in altından heykelini yapacak, parçalayıp satacaklar

30

Rusya’nın St. Petersburg kentinde bir mücevher şirketi 16,38 kilo altından Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in heykelini yapacak. Şirketin sözcüsü Anna Tolstih basına yaptığı açıklamada bir ay süre ile sergide kalacak Putin heykelinin parçalanarak farklı mağazalarda satışa sunulacağını söyledi.

Kalp şeklinde yeniden dizayn edilecek Putin’in heykel parçalarının satışından elde edilecek gelir ise kanser hastası çocukların tedavisi için kullanılacak.

2005’de Moskova’da Kanser Araştırmalar Enstitüsü’nün kurulmasına emek sağladığı için Putin’i seçtiklerini ifade eden Tolstih, şirketin herhangi bir siyasi amacı olmadığını hatırlattı. Sözcüye göre şirket tamamen insani nedenlerle böyle bir kampanya gerçekleştiriyor.

2000-2008 yıllarında iki dönem devlet başkanlığı görevinde bulunan Putin’in 4 Mart’ta yapılacak seçimlerde Kremlin’e dönmesine kesin gözü ile bakılıyor. Muhalif gruplar sokaklarda gösterilerine devam ederken, Putin’in kolajlandığı onlarca farklı internet video klipleri ise milyonlarca tıklama alıyor.