Abhaz lider Ankvab’a silahlı saldırı; iki koruması yaşamını yitirdi

73

Gürcistan’ın ayrılıkçı bölgesi Abhazya’nın Cumhurbaşkanı Aleksander Ankvab’a sabah saatlerinde saldırı düzenlendi. Yol kenarına döşenen mayının patlatılmasının ardından Ankvab’ın aracına silahlı saldırı düzenleyen saldırganlar, iki korumayı ciddi şekilde yaraladı. Ankvab’ın yara almadan kurtulduğu saldırıda hastaneye kaldırılan iki koruma yaşamını yitirdi.

Ria Novosti’ye saldırı ile ilgili açıklamada bulunan Abhazya kaynakları, “Cumhurbaşkanı’nın aracı Gudauta kasabasının yanında ilerliyordu. Ankvab başkent Suhumi’ye çalışmaya gidiyordu. Kendisi yara almadı. Ancak iki koruma ağır yaralandı” dedi. Daha sonra iki korumanın yaşamını yitirdiği bilgisi geldi.

Abhaz lider Interfax’a telefonla yaptığı açıklamada, “Saldırganlar beni yaralayacak zaman bulamadı” değerlendirmesinde bulunurken, korumaların aracının tamamı ile yandığı gelen bilgiler arasında. Rus basınına açıklamada bulunan görgü tanıkları ateş açılmaya başlamasının ardından korumaların Ankvab’ın üzerine kapanarak herhangi bir yara almasına engel olduklarını ifade ediyor.

Abhazya’da 1992-1993 yıllarından içişleri bakanlığı görevi yapan Ankvab 26 Ağustos 2011’de yapılan seçimlerde yüzde 55 oy alarak Cumhurbaşkanı olarak seçilmişti. 1999’da Gürcistan’dan bağımsızlığını ilan eden Abhazya’da Ankvab’a yönelik son beş yılda beş kez saldırı düzenlendi.

2005’de gerçekleşen iki saldırıdan yara almadan kurtulan Abhaz lider, 2007’de gerçekleşen saldırıda bir şarapnel parçası omzuna isabet etmişti. 2009’da gerçekleşen saldırıda da ayak ve kolundan yaralanmıştı.