Putin’e suikast iddiası ile 2 kişi tutuklandı

16

Rusya devlet televizyonu Birinci Kanalı, Ukrayna ve Rusya istihbarat teşkilatlarının birlikte düzenledikleri operasyonla iki kişinin Rusya Başbakanı Vladimir Putin’e yönelik suikast planladıkları iddiası ile tutuklandıklarını açıkladı. Ukrayna’nın Odesa kentinde tutuklanan şahısların 4 Mart’ta yapılacak devlet başkanlığı seçimleri sırasında Putin’e saldırmayı planladıkları iddia edildi.

Eylemi planlayanların Odesa’da Ocak ayı başında bir apartman dairesinde evde ürettikleri patlayıcıların infilak etmesi üzerine polis tarafından yakalandığı kaydedildi. Televizyon patlama sırasında bir kişinin öldüğünü, diğer iki saldırganın da polis tarafından tutuklandığını belirtti.

Hayatta kalan saldırganlardan Ilya Pyanzin saldırının arkasında Rusya’da bir çok terör eylemini gerçekleştiren Çeçen ayrılıkçı Doku Umarov’un olduğunu söyledi. Patlama sırasında yaşamını yitiren Ruslan Madayev’le birlikte Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye üzerinden Odesa’ya geldiklerini ifade eden Pyanzin, bölgede Adam Osmanyev’le buluşarak saldırı için hazırlık yapmaya başladıklarını itiraf etti.

Uzun süre Londra’da yaşadığını ifade eden Osmanyev de Moskova’da bir kısım ekonomik hedeflere yönelik saldırı yapacaklarını ardından da Putin’i hedef alacaklarını kabul etti. Osmanyev, Madayev’in intihar eylemcisi olduğunu da söyledi.

Suikast planına hazırlanan saldırganların bilgisayarında Putin’in koruma ekibi ve nasıl çalıştıkları ile ilgili planların olduğu da belirtildi.

Osmanyev, Putin’in kortejinin nasıl hareket ettiğini bildiklerini, başbakanlıkla rezidansı arasında sıklıkla kullandığı Kutuzovski Bulvarı’nda sakin alanlarla mayın döşemeyi planladıklarını ve geçiş sırasında konvoyu patlatmayı düşündüklerini söyledi.

Birinci Kanal’a açıklamada bulunan bir askeri yetkili de böyle bir mayın patlamasının konvoy için tehlikeli olabileceğini doğruladı.

Rusya Başbakanı Putin’in basın sözcüsü Dmitri Peskov ise konu ile ilgili herhangi bir yorumda bulunmadı.