Rus komutandan Türkiye'ye krtitik ziyaret

122

Rusya’nın Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Aleksandr Nikolayeviç Postnikov, Türkiye’ye sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi.

Kürecik’te konuşlandırılan NATO füze radar sistemine karşı olan ve İran’a yapılacak bir askeri saldırının bölge ve tüm uluslararası ilişkiler sistemi için felaket olacağını açıklayan Rusya’nın Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Aleksandr Nikolayeviç Postnikov, Türkiye’ye sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu’nun davetlisi olarak Ankara’ya gelen Postnikov’un, çeşitli birlik, kurum ve kuruluşlarda incelemelerde bulunulacağı bildirildi. Ziyaretin bölgedeki dengeler gözetilerek, ABD ve AB açısından büyük önem taşıdığı belirtildi.

Konuk komutanın ziyareti, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın internet sitesinden, “1 Mart 2012 tarihinde Rusya Federasyonu Kara Kuvvetleri Komutanı Korgeneral Aleksandr Nikolayeviç Postnikov ve beraberindeki heyet, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu’nu ziyaret etmiştir. 29 Şubat- 2 Mart 2012 tarihleri arasında gerçekleşecek olan programda çeşitli birlik, kurum ve kuruluşlarda incelemelerde bulunulacaktır” diye duyuruldu.

Sitede, Korg. Postnikov’un Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nı ziyaretine ilişkin fotoğraflar da yer aldı. Rus komutanın ziyareti, bölgede sıcak gelişmelerin yaşandığı bu günlerde, Rusya’dan Türkiye’ye Kara Kuvvetleri Komutanlığı düzeyinde yıllar sonra gerçekleşmesi açısından önem taşıyor. 2002 yılında dönemin Genelkurmay Başkanı Hüseyin Kıvrıkoğlu, Moskova’yı ziyaret etmiş ve dönemin Rusya Genelkurmay Başkanı Anatoli Kvaşnin tarafından ağırlanmıştı. Yıllar sonra Rusya’yla üst seviyede kurulan irtibatın Emekli Org. Kıvrıkoğlu’nun kuzeni Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Hayri Kıvrıkoğlu tarafından gerçekleştirilmesi dikkat çekti.