Moskova’da seçim merkezinden bir Türk gazeteci kovuldu iddiası

9

Rusya’nın başkenti Moskova’da 4 Mart Devlet Başkanlığı seçimlerinde, 2928 nolu seçim sandığından bir Türk gazetecinin kovulduğu iddia edildi. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin ise kovulan gazeteciyi “Türk gözlemci” olarak açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Moskova Kent Seçim Kurulu Başkanı Valentin Gorbunov, Türk gazetecinin seçim sandığında vatandaşların oy attığı kağıtlardaki işaretleri çekmeye çalıştığını iddia etti. Gorbunov, “Ayrıca Türk gazeteci oradaki görevli seçim kurulu üyelerinin fotoğraflarını çekti. Ve başka üyelerin fotoğraflarını çekmek ricasıyla onlara sataştı. Bir kaç uyarı yapıldı ve kendisine başka işlerle uğraşması istenildi. Bunun ardından kendisinden seçim sandığı binasını terk etmesi istenildi” dedi.

Konuyla ilgili Moskova Belediyesi Başkanı Sergey Sobyanin’den farklı bir açıklama geldi. Salı günü düzenlediği basın toplantısında konuşan Sobyanin, “Moskova Kent Seçim Kurulu bilgilerine göre, seçim sandıklarından görev yapan 25 bin gözlemciden sadece birisi kovuldu. O da Türk vatandaşı idi” şeklinde konuştu.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Rusya Merkez Seçim Kurulu Basın Bürosu yetkilisi, Türk gazetecinin isminin A. K. olduğunu kaydetti. Cihan’a açıklamada bulunan A. K., “Ben seçim sandığına geldiğimde basın kartı ve seçim akreditasyon belgemi gösterdim. Oradaki görevli seçim kurulu üyeleri, çekim yapmama engel oldu. Sonra polis çağırdılar. Ve protokol yazıldı ve beni dışarı çıkardılar. Olayla ilgili Seçim Kurulu Başkanı Vladimir Çurov’un danışmanı özür de diledi” bilgisini aktardı.