Göstericileri yürüyüşe çağıran Rus muhalif lider göz altına alındı

15

Rusya’da Vladimir Putin’in 4 Mart devlet başkanlığı seçimlerinde yüzde 63,6 ile seçilmesine karşı çıkan muhalif grup liderlerinden Sergey Udaltsov göz altına alındı. Güvenlik görevlileri, Udaltsov’u provakosyon yapmakla suçluyor.

Moskova’nın Novı Arbat Caddesi’nde gerçekleşen ve yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı gösterinin ardından Sol Cephe lideri Udaltsov, vatandaşları Puşkin Meydanı’na yeni gösteri yapmaya davet etti.

Kalabalık vatandaşlarla Puşkin Meydanı’na doğru yürüyen muhalif lidere polis engel olunca, taraflar arasında küçük bir münakaşa yaşandı. Haberlere göre, Arbatskaya metro istasyonu önünde özel OMON polis birliğinden oluşan canlı kalkanı yarmak isteyen Udaltsov ve yandaşları anında göz altına alındı.

Moskova Emniyet Müdürlüğü Basın Bürosu, Udaltsov’u “izinsiz gösteri amacıyla provakosyon yapmakla” suçladı. İnterfaks ajansına telefonla konuşan Udaltsov, çok sayıda arkadaşının göz altına alındığını doğruladı.

Ajansa konuşan ve ismini açıklamayan bir polis albayı, yeni gösteriye izin vermeyeceklerini ve yakın saatlerde meydanları göstericilerden temizleyeceklerini kaydetti.

İnterfaks ajansına göre, Arbat Meydanı’nda gelişmeleri yukarıdan izleyen polis helikopterine kimliği belirsiz kişilerce dört havai fişek de atıldı.