Rus memur 210 dolarla 1 ay yaşayacak

57

Rusya’nın güneyindeki Krasnodar bölgesinde oturan Dmitri Jertovski isimli bir memur, bir ayda altı bin 500 ruble (210 dolar) ile ayakta kalmayı deneyecek. Krasnodar’ın Tibilisi Bölge Belediyesi’ne bağlı Ekonomik Daire Başkan Yardımcısı olarak görev yapan Jertovski’ye göre amacı, düşük maaşla vatandaşların bir ay geçimlerini sağlamasının zor olduğunu anlatmak.

Rus memur yaptığı açıklamada, “Kendi çalışanlarının maaşlarının artırılması yönünde bölgenin kurum ve işadamlarına yaptığımız çağrılar bağlamında elimizdeki kanıtlar tükenince bu yönteme başvurmak zorunda kaldık” dedi.

Ria Novosti ajansı, Krasnodar bölgesinde ortalama maaşın altı bin 444 ruble olduğunu belirtirken, Tbilisi Bölge Belediyesi memuru 1 aylık deneme sürecinde ulaşım, elbise ve ayakkabı harcamalarını 210 dolarlık hesaba katmayacağını söyledi.

Denemeye katılmadan önce Jertovski, yerel hastaneye uğrayarak sağlık kontrolünden geçirildi. Memur, “Kendi durumumla ilgili izlenimlerini günlük olarak sosyal ağlarda aktaracağım” duyurusu da yaptı. Jertovski’nin eşi ise tüm yemek saatlerini kameraya alacağı ve Twitter’de yayınlayacağı vaadinde bulundu.

İnterfaks ajansına göre, Jertovski paranın bir kısmını harcayarak pazardan üç kilogram bazı gıda ürünleri satın aldı. Belediyeden yapılan açıklamada ise, “Sucuk ve etin alınması söz konusu değil, makarna da çok pahalı” denildi. “Sosyal Deneme” başlıklı eylemin 19 Mart’ta Moskova saatiyle 07.00’da başlayacağı belirtildi.

Rus basını benzer eylemin geçen yıl Yekaterinburg bölgesinde de yapıldığını hatırlattı. Aylık iki bin 632 rubleyle geçinen bir Rus genç 2,5 kilogram zayıflamıştı.