Rusya’da güvenlik güçleri bomba imal edilen laboratuar ele geçirdi

13

Rusya’nın Kuzey Kafkasya bölgesi Kabardino-Balkar Cumhuriyeti Nalçik kentinde yer altında bomba imal edilen bir laboratuar ele geçirildi.

Rusya Ulusal Terörle Mücadele Komisyonu’nun yaptığı açıklamaya göre terör saldırısı için hazır hale getirilen 9 adet bomba etkisiz hale getirilirken, 100 kilogram TNT’ye denk patlayıcı bulundu.

Federal Güvenlik Servisi (FSB) birimlerinin düzenlediği operasyon kameraya yansırken, ele geçirilen patlayıcı maddeler de imha edildi.

Ulusal Terörle Mücadele Komisyonu sözcüsü Nikolay Sintsov yaptığı değerlendirmede, “Dağıstan’ın Nalçik kentinde bir garajda yer altına gizlenmiş patlayıcı yapımı için kullanılan bir laboratuar ele geçirdik. Farklı amaçlar için planlanan patlayıcılar bulundu. Hazırlanmış 9 adet bomba imha edildi. 100 kilogram TNT’ye eş bomba üretilebilecek kimyasal madde vardı” dedi.

Rusya’nın istikrarsız bölgesi Kuzey Kafkasy’da ayrılıkçı grupların saldırıları sürüyor. Son on yılda iki kez Çeçenistan’da savaş yaşayan Rusya, bölgeye yönelik operasyonlarını sürdürüyor.