Rusya’da “karakolda tacizle ölüm” iddiası halkı sokağa döktü

16

Rusya’ya bağlı Tataristan Cumhuriyeti’ndeki bir polis karakolunda şampanya şişesiyle taciz yaparak Sergey Nazarov (52) isimli bir vatandaşın öldürülmesi ile yaşanan skandal olay halkı sokağa döktü.

Tataristan’ın başkenti Kazan’da yaklaşık 100 vatandaş, İçişleri Bakanlığı binası önünde protesto gösterisi yaptı. Rusya İçişleri Bakanı General Raşid Nurgaliyev’in vakayla ilgili Kazan’ı ziyaret etmesi vesilesiyle Tataristan İçişleri Bakanlığı binasına kadar gelen göstericiler ellerinde şampanya şişesi ve şampanya resimli balonlarla Nazarov’un öldürülmesini protesto etti.

Bir gösterici ağzına “Susmak Ölmektir” yazısı yapıştırırken, diğer vatandaşlar “Rezalet!” diye slogan atarak Tataristan İçişleri Bakanı General Asgat Safarov’un görevinden alınmasını talep etti. Bazı göstericiler bakanlık binasına siyah çelenk de bıraktı. Göstericiler 18 Mart’ta da Kazan’da tekrar miting düzenleyecek.

Kazan’da sabıkalı vatandaş Nazarov, 9 Mart’ta polis karakolunda cinsel tacizle öldürüldüğü iddia edildi. Polislerin iddiasına göre, Nazarov o gece sarhoş idi ve ne yaptığının farkında değildi. Akrabaları ise Nazarov’un o gün içki içmediğini ve markete uğramak için dışarı çıktığını belirtiyor.

Polis önce vatandaşın telefon hırsızlığı gerekçesiyle karakola götürüldüğünü iddia ederken, daha sonra bu iddiaların yalan olduğu ortaya çıkarıldı. Ertesi gün kalın bağırsağının zedelenmesi gerekçesiyle acilen hastaneye kaldırılan Nazarov, tüm müdahalelere rağmen 11 Mart’ta hayatını kaybetti. Nazarov, son nefesinde akrabalarına karakoldaki polis görevlilerinin şampanya şişesiyle kendisini taciz ettiğini anlattı.

Olayın basında yansıması üzerine Dalniy isimli karakoldaki beş polis hakkında soruşturma başlatıldı. İçişleri Bakanlığı, polislerin işten çıkarıldığını açıkladı.

Skandalın büyümesi üzerine İçişleri Bakanı Nurgaliyev, Kazan’a gelerek Dalniy karakol amiri Sergey Yefremov’u görevden aldı. Fakat Rus uzman Aleksey Makarkin’e göre, bu olay bakanı bile koltuğundan edebilir. Rus basını, parlamento alt kanadı Duma’nın vakayla ilgili bakanı açıklama yapmaya da davet edeceğini belirtiyor.