Rusya’nın saadet zinciri MMM piramidi kurucusu yeniden hapiste

299

1990’lı yıllarda milyonlarca Rusya vatandaşını kandırarak saadet zinciri kuran Sergey Mavrodi, hakkında açılan bir kamu davasından kaynaklanan 1000 ruble (33 dolar) cezayı ödemediği için 5 günlük hapis cezasına çarptırıldı.

Lifnews.ru haber portalına konuşan Mavrodi’nin yakınları kendisinin bu parayı ödeyebilecek durumda olmadığını söyledi.

Moskova Hamovnıçeski Mahkemesi’nde görülen davada hakim Mavrodi’nin para cezasını beş günlük hapis cezasına çevirdi.

1990’lı yıllarda kurduğu MMM piramidi ile 4-5 milyon Rus vatandaşının birikimlerini alan Mavrodi vergi memurlarının ofislerini basması üzerine saadet zinciri yıkıldı. 100 yatırana 1000 vadeden Mavrodi’nin şirketi iflas ettiğinde yatırımcının da 1,5 milyar doları battı. Birikimlerini götürüp Mavrodi’ye veren onlarca kişi intihar ederken, Mavrodi milletvekili seçilerek hapis cezasından kurtulmuştu.

Sonrasında dokunulmazlığı kaldırılan ve onlarca davanın ardından 4,5 yıl hapse mahkum olan Mavrodi Mayıs 2007’de serbest kaldı. Mahkeme yaklaşık 18 milyon ruble (610 bin dolar) toplam servetini bir kısım madurlara dağıtmıştı. Mahkeme saadet zinciri yapılanmasını anlattığı kitabının yayın hakkına da el koymuştu.

Mavrodi 2011’de internet üzerinden kurduğu zincirle yeniden gündeme geldi. Yeni sistemle bilet satın alanlar zincire ortak oluyor. Yüzde 20-30 gibi daha makul karlar öneren Mavrodi’nin sanal versiyonu Rusya Maliye Bakanlığı tarafından “yeni bir yalan” olarak tanımlandı ve internet kullanıcıları uyarıldı.