Rusya’da gözaltında ikinci ölüm

8

Rusya’nın uzak doğu bölgesinde hırsızlık şüphesi ile gözaltına alınan 44 yaşındaki bir kişi polis merkezinde yaşamını yitirdi. Bölge soruşturma komisyonu yaşamını yitiren kişinin üzerinde herhangi bir darp izine rastlanmadığını açıkladı.

Kazan’da polis merkezinde geçen hafta bir kişinin taciz edilerek öldürülmesi nedeni ile halk sokağa dökülmüştü. Polis merkezinde muhtemel tepkilere karşı güvenlik önlemleri artırıldı.

Bölge Soruşturma Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, “Hırsızlık suçu iddiası ile gözaltına alınan 44 yaşındaki şahıs sabah saatlerinde karakolda ölü bulundu. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.” dedi.

St. Petersburg yakınında Gatçina’da gerçekleşen bir başka olayda 34 yaşında bir genç kafede gözaltına alındı. Başından ve ayaklarında darbe aldığı belirlenen genç hastaneye kaldırıldı. Komada olduğu ifade edilen gencin hayati tehlikesi sürüyor.

Smolensk’te görülen bir davada ise hakim bir vatandaşın ayağına vuran ve kıran iki polise 4 ve 5 yıl hapis cezası verdi. Rusya yasalarına göre polis benzer olaylarda maksimum 7 yıl hapis cezası verilebiliyor.