Rusya yabancılar için ikamet şartlarını kolaylaştıracak

454

Rusya Federal Göçmen Servisi FMS Başkanı Konstantin Romodanovski, tedavi ve misafir amacıyla gelen yabancıların geçici ikamet süreçlerini kolaylaştırmayı planlıyor. Parlamento alt kanadı Duma’da konuşan Romodanovski, “Uygulamalarda şu tablo ortaya çıkıyor, şuanda mevcut olan geçici ikamet izni sistemi çağdaş düzene ayak uyduramıyor. Katı, sert nitelik taşıyor ve Rus ekonomisinin gerçek ihtiyacını karşılayamıyor” eleştirisi getirdi.

Mevcut yasanın eksik hususlarını sıralamaya devam eden FMS Başkanı, “Burada çalışmak veya yaşamak amacıyla değil de, tedavi ve misafir maksadıyla gelen yabancı vatandaşlar kastediliyor. Bu kategorideki yabancıların 90 günden fazla ikamet etmesiyle ilgili yasal temel şimdiki  mevzuatta bulunmuyor. Dolayısıyla biz geçici ikamet izni sisteminin reform edilmesini öneriyoruz. Bu varyasyonlardan biri çok sayılı kategorinin yürürlüğe girmesi olabilir. Örneğin çalışma veya başka amaçlı geçici ikamet izni gibi” şeklinde konuştu.

FMS Başkanı Romodanovski, şu anda Rusya’da 9,5 milyon yabancı vatandaşın bulunduğunu belirterek, “Bunların 1,3 milyonu yasal şekilde çalışıyor. Rusya’ya her yıl 13-14 milyon yabancı geliyor. Bunların üçte biri yedi güne kadar kalıyor. 680 bin yabancı ise Rusya’da sürekli şekilde yaşıyor. Onların payı, ülkenin toplam nüfus sayısının yüzde birinden de az. Bu da Avrupa ülkelerindeki paydan on kat daha düşük” rakamları sıraladı.

Bir milletvekilinin, “Moskova pazarlarında Rusça konuşmasını bilmeyenlerin sayısı neden çok? “sorusunu yanıtlayan Romodanovski, “Moskova pazarlarında düzeni sağladık. Rusça bilmeyen pazar çalışanlarının çoğu da artık Rusya vatandaşı. Onlar kolaylaştırılmış sistemle vatandaşlık almış durumunda” yanıtını verdi. Rus yetkili, vatandaşlık verilmesiyle ilgili Kırgız vatandaşlarına yönelik kolaylaştırılmış sistemin kaldırılacağını da duyurdu.

Orta Asya cumhuriyetlerinden kalifiyeli işçilerin alınmasına öncülük tanıyacaklarını anlatan Romodanovski, Rus yasalarını ihlal eden yabancı vatandaşlara yönelik giriş yasağı süresinin uzatılması gerektiğini belirterek, “Bizim kurallara saygı göstermiyorlarsa, o zaman evlerinde otursunlar!” önerisinde bulundu.