Putin karşıtı muhalefet 6 Mayıs’ta büyük gösteriye hazırlanıyor

15

Rusya Başbakanı Vladimir Putin’in 7 Mayıs’ta yemin ederek göreve başlamasından önce Moskova sokakları yeniden ısınacak. 4 Aralık parlamento seçimlerinin ardından gösterilere başlayan muhalif gruplar 6 Mayıs’ta büyük gösteri için hazırlıklara başladı.

Muhalif gruplardan “Sol Cephe” lideri Sergey Udaltsov Moskova Puşkin Meydanı’nda 250 kadar taraftarı ile bir araya geldi. Her Cumartesi 14:00’da meydanda toplanacakları ifade eden Udaltsov “Milyonların Yürüyüşü” adını verdikleri gösteri ile 6 Mayıs’ta sokakta olacaklarını iddia etti.

İktidarın ancak güçlü gösterileri dikkate alcağını, Putin’in koltuğuna oturmadan bir gün önce büyük kalabalıkları beklediklerini ifade eden Udaltsov, “Biz katliam ya da yıkım istemiyoruz. Moskova sokaklarında barış içinde büyük kalabalıklarla yürümek istiyoruz.” dedi. Ukrayna’da 2004’de gerçekleşen Turuncu Devrim’e atıfta bulunmamaya dikkat gösteren muhalefet, gösteriler için “meydan” ifadesinin kullanılmasına da karşı.

Gösteriler ilgi azalıyor

Rusya kamuoyu şirketi VTsIOM’un anketine göre halkın yüzde 38’i gösterilerden en yüksek noktanın geride kaldığını düşünüyor. Yüzde 39 gösterilerin giderek azalacağını ifade ederken, sadece yüzde 9 bundan sonrası için tepkilerin daha da artacağı öngörüsünde bulunuyor.

4 Mart’ta yapılan devlet başkanlığı seçimlerinin ardından yeni gösterilerin hedefi sadece Putin haline geldi. Muhalefet gruplar seçimlerde hile yapıldığını, otobüslerle insanların seçim merkezlerine taşındığını, parayla gösteriler için insanlar toplandığını iddia ediyor.

St. Petersburg’da bin kişi Putin’i protesto etti

Ülkenin kuzey başkenti St. Petersburg’da sokağa inen protestocular, önümüzdeki dönemde valinin halk tarafından seçilmesini istedi ve Rusya Devlet Başbakanı Vladimir Putin aleyhine sloganlar attı.

“Temiz seçim” sloganıyla gerçekleştirilen izinli protesto gösterisine yaklaşık bin kişi katıldı. Gorkovskaya Metro istasyonu önünde toplanan grup, ellerinde taşıdıkları, “Burası bizim ülkemiz”, “Rusya özgür kalacak”, “Dürüst insanlar için, adil seçimler” yazılı dövizler ve Putin aleyhtarı sloganlar eşliğinde Marsovy alanına kadar yürüdü. Burada kısa bir konuşma yapan organizatörler, seçimlerin yenilenmesini istedi.

Gösteriye muhalif gruplardan Solidarnosti (Dayanışma), DrugoyRossii (Öteki Rusya),  Studentiçeskiedeystvie (Öğrenci Hareketi) katılırken, Yabloko Partisi de gösteriye destek verdi.

Polis herhangi bir olay çıkmaması için çevrede güvenlik önlemleri alırken, provokatör olduğundan şüphelendiği 4 kişiyi göz altına aldı. Gösteri yapılan konuşmaların ardından olaysız bir şekilde sona erdi.