Rusya “uyuşturucu piyasası” 9 milyar dolar

228

Federal Uyuşturucu ile Mücadele Servisi Başkanı General Viktor İvanov ülkede eroin ve diğer uyuşturucu ticaretinde rakamın 9 milyar doları bulduğunu söyledi.

Afganistan’da uyuşturucu ile mücadelede yeterli önlemler alınmadığı için Rusya’ya her geçen gelen eroinin arttığını ve uzmanların yaptığı çalışmaya göre yaklaşık 6 milyar doları bulduğunu ifade etti. İvanov’a göre esrar satışları 1,5 milyar dolara, sentetik uyuşturucu satışları 1 milyar dolara, kokain 80 milyon dolara, morfin 100 milyon dolara ve afyon ise 200 milyon dolara yükseldi.

General İvanov, uyuşturucu kullananlara karşı cezaların artırılması gerektiğini belirterek, "Uyuşturucu kullananlara bir yıla kadar hapis cezası verilmeli. Şu anda uyguladığımız 300 (10 dolar) -500 ruble ceza alternatif ceza sayılmaz. Hatta bu uyuşturucunun dozundan da düşük fiyat" şeklinde konuştu.

Federal Uyuşturucu ile Mücadele Servisi'ne göre Rusya'da her yıl yaklaşık 5 milyon kişi sürekli olarak uyuşturucu kullanıyor. Uyuşturucudan ölenlerin yıllık sayısı ise 100 binden fazla. Ölümlerin çoğu da Orta Asya ülkeleri üzerinden gelen Afganistan eroininden kaynaklanıyor.