Rusya, batılı istihbarat güçlerini sanal ortamda saldırı yapmakla suçladı

12

Rusya resmi iç istihbaratı FSB, batılı istihbarat güçlerinin sanal ortamda kendilerine karşı saldırı yapmaya çalışmakla suçladı.

Özbekistan’ın başkenti Taşkent’te Şangay İşbirliği Örgütü çerçevesinde (ŞİÖ) Terörle Mücadele Kurumları’nın 20. Bölgesel Konseyi toplantısı sonuçlarını değerlendiren FSB Başkanı Birinci Yardımcısı General Sergey Smirnov, batılı istihbaratın söz konusu faaliyetlerine karşı benzer tedbirlerin alınması gerektiğini söyledi.

Rus istihbarat üst düzey yetkilisi, “Toplantıda enformasyon güvenliği alanında karşılıklı işbirliği, bilgisayar ağlarında terör, bölücülük ve aşırılıkçılık gibi faaliyetlerin önünü kesmek ve ortak faaliyetlerle ilgili konular masaya yatırıldı. Durum şunu ortaya koyuyor, bu sorun sadece bizim için değil, aynı zamanda ŞİÖ’ye üye olan ülkeler için de güncel. Onlar da bu baskıyı hissediyor” şeklinde konuştu.

Batılı istihbarat güçlerinin saldırılarına karşı, sanal ortamda güvenlik çalışmalarının artırılmasına davet eden FSB Başkan Birinci Yardımcısı, “Bu bağlamda bize karşı herhangi bir zarar vermeye çalışan batılı istihbarat güçlerinin faaliyetlerinden toplumumuzu korumamız gerekir. Onların özel birlikler oluşturduklarını da biliyoruz. Zira bu birlikler, daha faal olmak istediği ülkelerde ilgili merkez kurulması ve bu gibi konuların incelenmesiyle uğraşmakta. Şu da sır değil ki, Arap Baharı ve Afrika kıyılarındaki devrimler sırasında bu ülkeler internet, bloger dünyası olanakları gibi hususlarla karşılaştılar. Bunlar toplumda gerginliğin oluşturulması ve sürekli artması için batılı istihbarat güçlerinin kullandığı yeni teknoloji. Burada amaç bu ülkelerde varolan siyasi rejimi yıkmak” uyarısı yaptı.

Rusya’da yapılan parlamento ve Devlet Başkanlığı seçimlerinde de benzer faaliyetleri tespit ettiklerini belirten İstihbarat Generali Smirnov, “Eğer düşman çirkin teknoloji kullanıyorsa, bu durumda bize düşen görev bu alanı söz konusu faaliyetlerden temizlemek” dedi.