KGB eski başkanı intihar etti

98

Eski Sovyet istihbaratı KGB Dış İstihbarat Servisi eski Başkanı Leonid Şebarşin, Moskova’daki evinde ölü bulundu. Polis olayın büyük bir ihtimalle intihar olduğunu açıkladı. Şebarşin, 1991 Ağustos Darbesi günlerinde KGB’de sadece 1 günlük başkanlık yapmıştı.

Ria Novosti ve İnterfaks ajanslarına vakayla ilgili bilgi veren güvenlik kaynakları, Şebarşin’in tabancayla intihar ettiği üzerinde duruyor. Haberlere göre, KGB eski başkanının evine gelen güvenlik görevlileri incelemelerini sürdürüyor.

Bir güvenlik kaynağı, “Muhtemelen o kendisine daha önce armağan edilen tabancadan ateş ederek intihar etti. Ama cinayet ihtimalini de araştırıyoruz” bilgisini verdi.

Vakayla ilgili İnterfaks’a konuşan Rusya Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, “Şebarşin’in cesedinin yanında tabancası bulundu, intihar olup olmadığını inceliyoruz” dedi. Daha sonra Ria Novosti’ye konuşan Markin, “İlk belirlemelere göre, intihar olabilir” dedi.

KGB’de Orta Doğu uzmanı olarak tanınan Şebarşin, Hindistan ve İran başta olmak üzere bölgede istihbarat görevlerinde bulundu. 1975’de KGB’nin Hindistan, 1979-83 yıllarında ise İran sorumlusu görevini yaptı. 1982 yılında kendisine bağlı bir önemli ajanın Türkiye üzerinden Avrupa’ya kaçması Şebarşin’in kariyerine mani olmadı. Konu dönemin Sovyet lideri Leonid Brejnev’e aktarılınca o, “Savaş bu, savaşta kayıplar da olur” diyerek KGB İran sorumlusunun kariyerini kurtarmıştı. 1989 yılında KGB Dış İstihbarat Servisi Başkanlığı görevine getirildi. 1991 Ağustos Darbesi günlerinde 22-23 Ağustos tarihlerinde geçici olarak KGB Başkanlığı yaptı.