Rusya’da kayıp diye 2 bin kişinin aradığı 9 aylık bebeği babası öldürmüş

163

Rusya’nın Briansk kentinde polis ve gönüllülerden oluşan 2 bin kişilik bir grubun 3 haftadır aradığı 9 aylık bebek Anna Şkaptsova’nın babası tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı. Resmi nikahlı olmayan kız arkadaşı Svetlana Şkaptsova (19) ile tartışan ve döven baba Aleksander Kulagin (31), küçük bebeğe de vurdu ve bebek arabasından fırlattı. İddialara göre bir gün müdahale edilmeden bekleyen bebek ise feci şekilde yaşamını yitirdi.

Bebeği öldürdüğünü ve daha sonra da yaktığını, küllerini şehrin dışında bulunan mezarlıklara gömdüğünü itiraf eden Baba Kulagin tutuklandı. Anne Svetlena ise bebeğinin çalındığını söyleyerek polise yanlış bilgi verdiği gerekçesi ile göz altına alındı.

Rusya Soruşturma Komisyonu Başkanı Vladimir Markin yaptığı açıklamada, “Büyük bir ihtimalle olaydan 24 saat sonrasına kadar baba, eşinin çocuğunu hastaneye götürmesine ya da ambulans çağırmasına izin vermemiş. İkinci gün de çocuk ölmüş. Annesi Svetlena’nın da işlenen cinayetin kapatılmasında eşine yardımcı olduğu anlaşılıyor.” dedi.

Markin, annenin polise giderek markete süt almak için girdiğini, kapıda bebek arabası içinde bıraktığı çocuğunun ise dışarı çıktığında kaybolduğu ifadesini verdiğini söyledi.

Polis iki gün önce ailenin şehri terk etmeye hazırlanmasının ardından şüpheleri anne ve babaya yoğunlaştırdı. Annenin çocuğunun kaybolması nedeni ile fazlaca üzgün olmaması dikkat çekerken, polis yeniden Svetlena’yı sorguya aldı. 4 saatlik sorguda işlenen feci cinayeti Svetlena itiraf etti. Svetlena eşinin kızlarını öldürdükten sonra yaktığını ve küllerini de farklı mezarlıklara gömdüğü bilgisini doğruladı.

Yapılan testlerde Kulagin’in bebek Anna Şkaptsova’nın biyolojik babası olmadığı ortaya çıktı.

Kulagin’in eski eşi polise verdiği ifadesinde beraber oldukları dönemde kendisini de her zaman dövdüğünü ve özellikle de sarhoş olduğunda dayanılmaz olduğunu söyledi. Bir yıldan kısa bir süre evli kalabildikleri bilgisi veren eski eş, olayı duyduğunda şaşırmadığını ifade etti.

Rusya’da her yıl 1000 çocuk öldürülüyor

9 aylık bebeğin feci şekilde can vermesi Rusya’yı ayağa kaldırdı. Liberal Demokrat Parti çocuk katillerinin idamına izin verilmesi ile ilgili Duma’ya yasa teklifi verirken, Çocuk Haklarından Sorumlu Ombudsman Pavel Astahon, En az üçte biri aileleri tarafından olmak üzere her yıl Rusya’da bine yakın çocuğun öldürüldüğünü açıkladı.

Rusya’da son dönemde ağladığı ya da uyumadığı gerekçesi ile çocuklarını döven ya da öldüren ebeveynlerin ortaya çıkmasına dikkat çeken Psikiyatrist Mihail Vinogradov’a göre toplumun bir kısmının psikolojik problemleri var. UNICEF Rusya Başkanı Bertrand Bainvel ise sosyal hastalıkların Rusya’da bu tür olayları teşvik ettiğini söyledi. “Aile krizde” uyarısı yapan yetkili, “Fakirlik, alkol, eşler arasındaki tartışmalar, stres ve daha bir çok etken aileleri kuşatıyor.” değerlendirmesinde bulundu.