Türk derneklerinden uçak kazası ile ilgili Rus halkına başsağlığı-ÖZEL

57

Rusya’nın Tümen kentinde kalkıştan kısa bir süre sonra düşen, 31 kişinin öldüğü ve 12 kişinin de yaralandığı feci kaza ile ilgili Türk dernekleri başsağlığı diledi. Türk-Rus Kültür Merkezi, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) Rusya Temsilciliği, Rusya Türkiye İşadamları Derneği (RUTİD), Rus-Türk İşadamları Birliği (RTİB) ve Laleli Sanayici İş Adamları Derneği (LASİAD) yayınladıkları mesajlarla Rus halkının acılarını paylaştı.

LASİAD Yönetim Kurulu Başkanı Gıyaseddin Eyyüpkoca elim kaza nedeni ile derin üzüntü duyduklarını, hayatını kaybedenlere başsağlığı ve yaralı olan Rus vatandaşlarına da geçmiş olsun dileklerini ilettiklerini söyledi. LASİAD mesajında, “Rusya halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Acılarını en içten duygularımızla paylaşıyoruz” dedi.

RUTİD Başkanı Esat Sarı feci kazayı üzüntü içinde öğrendiklerini, Rusya halkının acısını paylaştıklarını söyledi. Sarı değerlendirmesinde, “Kazada yaşamını yitirenlerin ailelerine sabır ve başsağlığı diliyoruz. Yaralılara da acil şifa dileklerimizi iletiyoruz. Acılar paylaşınca azalır. Biz de Türk halkının sıkıntılı günlerinde yardıma koşan Rusya ile üzüntülerini paylaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

RTİB Başkanı Ali Galip Savaşır da uçak kazası nedeni ile Rusya halkına başsağlığı diledi. Hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı ve sabır dileyen Savaşır, “Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Rusya makamlarının da bu tür kazaların tekrarlanmaması için gerekli önlemleri daha dikkatli bir şekilde almalarını istiyoruz” çağrısı yaptı.

TUSKON Rusya Temsilcisi Ali Tırnava yayınladığı mesajında, “Rusya’nın Tümen kentinde UTair havayollarına ait yolcu uçağı kazasını üzüntü ile öğrenmiş bulunmaktayız. Türk iş adamları adına elim kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarına sabır, yaralılara da acil şifalar diliyoruz. Biz Rus dostlarımızın acısını derinden hissediyor ve paylaşıyoruz. En son Van depreminde Rusya yönetimi ve halkı da ilk yardım gönderenler arasında idi. Bizler de elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız.” ifadelerini kullandı.  

Türk-Rus Kültür Merkezi de 31 kişinin yaşamını yitirdiği uçak kazası nedeni ile Rus halkına başsağlığı diledi. Kültür Merkezi mesajında yaralılara acil şifalar dilerken, Rus halkının Van depreminde Türkiye’ye yardım uçağı gönderdiğini hatırlattı.