“Rusya’da uçak buzlanmaya karşı özel sıvı ile yıkanmadığı için düşmüş”

47

Rusya’nın Tümen kentinde düşen, 31 kişinin öldüğü ve 12 kişinin de yaralandığı feci uçak kazasında, “kalkıştan önce buzlanmaya karşı özel sıvı uygulaması yapılmaması” en büyük gerekçe olarak açıklandı.

Konuyla ilgili basına bilgi veren Rusya Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, “Şu anda facianın en fazla olası nedenini şu şekilde görüyoruz. Uçağın üzerinde kalkıştan önce buz eritici sıvı uygulaması yapılmamış. Bu iddia tanıkların ifadelerinde de doğrulanıyor” dedi.

Kazanın net nedeniyle ilgili şimdiden konuşmanın henüz erken olduğuna da işaret eden Markin, “Kesin neden ve ayrıca da kazayla ilgili zanlıların isimlerini söyleyebilmek için daha geniş soruşturma çalışmaları yapmak lazım. Bu çalışmalara kolay olmayan bilirkişi incelemeleri ve kara kutunun deşifre edilmesiyle ilgili işlemler de dahil. Havalimanında güvenlik kamerası ve diğer deliller de inceleniyor” ifadelerini kullandı.

İzvestia gazetesine konuşan Rusya Havacılık Kurumu’ndaki (Rosaviatsiya) bir kaynak, “Buzlar uçağın kanatlarında yoğunlaşmış. Özellikle bu mürettebatın herhangi bir uçuş manevrası yapmasını engelledi” iddiasında bulundu.