“30 bin dolarlık” saati photoshopladılar, gölgesini unuttular

4

Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’in 30 bin dolar değerinde saat taktığı iddiaları ülkeyi karıştırdı. Patrikhane internet sayfasında çalışan bir elemanın fotoğrafta Patriğin kolundaki “pahalı saati” silmesi, blogcuların dikkatini çekince tartışma başladı. Patrikhane yapılan teknik hata nedeni ile özür diledi.

Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’in Adalet Bakanı Aleksandr Konovalov ile yaptığı görüşmenin resimleri Patrikhanenin sitesine konuldu. Ancak bir bloggerin dikkati sayesinde resimlerden birinde oynama yapıldığı ortaya çıktı. Resimde Patrik Krill kolunda saati olmadan otururken, kolunun yanında taktığı saatin masada yansıması görülüyor.

Olayın ortaya çıkmasının ardından birçok blog ve haber sitesinde Patriğe yönelik eleştiriler yer almaya başladı. Bunun üzerine açıklama yapmak zorunda kalan Patrikhane, olayın “teknik bir hata” olduğunu söyledi.

Rusya Patriği Kirill ise, kendisine karşı stratejik bir basın saldırısı olduğunu ve hiç bir zaman Breguet saat takmadığını savundu. Tartışmaların artması üzerine siteden söz konusu fotoğraf kaldırıldı ve orijinali yerleştirildi.

Konuyla ilgili olarak basın açıklaması yapan Moskova Patrikliği basın ve yayın genel müdür yardımcısı Aleksandr Volkov, olayın tecrübesiz bir elemandan kaynaklandığını söyledi.

30 bin dolarlık bir saat hediye edilmiş olsa Patriğin onu kutusunda muhafaza edeceğini ifade eden Volkov, “Patrikhanede çalışan ve fotoğraf düzenleme işleriyle uğraşan 24 yaşında bir bayan elemanın “kendi inisiyatifiyle” söz konusu fotoğraf üzerinde oynadığını belirledik. Kimseyle görüşmeden fotoğrafta Patriğin kolundaki saati silmiş. Hakkında işlem yapılacak.” dedi.