Çiftliğinde 19 köle işçi çalıştıran Rus çiftçi tutuklandı

58

Rusya’nın merkezi Voronej bölgesinde bir Rusya vatandaşı çiftliğinde 19 köle işçi çalıştırdığı gerekçesi ile tutuklandı. Polis dayak ve yanık izleri olan bir vatandaşın hastaneye gelmesi üzerine korkunç olayı açığa çıkardı.

Polise açıklamada bulunan 37 yaşındaki vatandaş iki ay önce kendisinin bir çiftliğe zorla götürüldüğünü ve iki aydır orada ineklere zorla baktırıldığını ifade etti. Çiftliğe operasyon düzenleyen polis zorla çalıştırılan 20 kadar işçiyi serbest bıraktı.

İçişleri Bakanlığı yetkilisi 33 yaşındaki Rus çiftçinin yanında işçileri zorla tuttuğunu ve darp izleri tespit ettiklerini söyledi.

Olayla ilgili soruşturma başlatılırken, çiftçinin suçlu bulunması durumunda en az 5 yıl hapis cezasına çarptırılması bekleniyor.

Çiftlik daha önce de kaçak işçi çalıştırdığı gerekçesi ile polis tarafından basılmış, ancak herhangi bir ihlal tespit edilememişti.

Polis 2009’da da Moskova yakınında Noginsk kentinde bir tekstil fabrikasında zorla çalıştırılan 15 Kırgız vatandaşını kurtarmıştı.

Polis 2008’de Moskova Bölgesi Çulkova kasabasında bir Azerbaycan vatandaşının yanında zorla çalıştırdığı 50 kadar Özbek işçiyi özgürlüğüne kavuşturmuştu.