Dünyanın ilk mutluluk raporu açıklandı; Türkiye 78, Rusya 76’ıncı

254

Dünyada 150 ülkenin mutluluk endeksleri ile ilgili ilk bilimsel çalışma yayınlandı. Columbia Üniversitesi’nin hazırladığı “Dünya Mutluluk Raporu’na” göre Rusya 76, Türkiye ise 78. sırada yer aldı. Listede ilk sırayı 10 üzerinde 7,6 puanla Kuzey Avrupa ülkeleri Danimarka, Norveç ve Finlandiya alırken, dünyanın en az mutlu ülkeleri ise Togo, Benin, Orta Afrika Cumhuriyeti çıktı. Bölgenin ortalama mutluluk endeksi 3,4’de kaldı.

Dünyaca ünlü ekonomistler John Helliwell, Richard Layard ve Jeffrey Sachs’ın imzasını taşıyan raporda mutluluğun tek kaynağı zenginlik olmadığı da görüldü. Siyasi özgürlük, güçlü sosyal bağlar ve rüşvetin olmaması mutluluk için gelir seviyesinden daha güçlü bir etkiye sahip. Kişisel olarak ise sağlık, iş güvenliği, istikrarlı aile yapısı mutluluk için zorunlu etkenler arasında.

Hollanda, Kanada, İsviçre’nin ilk üçten sonra geldiği raporda, Avustralya 9, İrlanda 10, ABD 11. sırada. İngiltere ise mutlu ülkeler listesinde 18. oldu. Kazakistan 59. sıra ile eski Sovyet coğrafyasının en mutlu ülkesi olurken, Litvanya 60, Belarus 62 ve Estonya da 72. sırada yer buldu. Ukrayna’nın 91. olduğu mutluluk endeksinde Letonya 116. sırada.

Yaşam standardı artarken mutluluk da genel olarak artıyor. ABD’de tersine işleyen durum dünya genelinde de beklendiği kadar etkili değil. Örneğin son 30 yılda yaşananlar mutluluk endeksinde sadece 0,14’lük bir artış sağlamış. İşsizlik, ölüm ya da ayrılık kadar mutsuzluk oluştururken; iş güvenliği ve iş tatmini, fazla ücretten daha etkili mutluluk sağlıyor.

Tüm ülkelerde “sağlık”, kişisel mutluluk için birinci derecede etkiye sahip. İstikrarlı aile yapıları ebeveyn ve çocukların mutluluğunda önemli. Gelişmiş ülkelerde kadınlar erkeklere göre daha mutlu iken, fakir ülkelerde erkek ya da kadın arasında fark görülmüyor. Yaş açısından bakıldığında ise orta yaşlar en az mutlu olunan dönem.

En mutlu 4 ülke ile en mutsuz 4 ülke arasında karşılaştırma yapıldığında mutlu ülkelerin kişi başına düşen gelir seviyesi fakirlerden 40 kat daha fazla. Mutlu ülkeler mutsuz ülke halklarına göre 28 yıl daha fazla yaşıyor.

Yüzde 94 mutlu ülkelerde kendilerini özgür hissederken, mutsuz ülkelerde bu oran yüzde 63’e düşüyor. Rüşvetle karşılaşma oranı mutlu ülkelerde yüzde 33’lerde kalırken, mutsuz ülkelerde bu oran yüzde 85’lere kadar çıkıyor.