Rusya, Gürcistan’ı domuz vebası “saldırısıyla” suçladı

28

Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko, Gürcistan’ı Afrika domuz vebası sabotajı yapmakla suçladı. Gürcü makamlar iddiaları yalanladı. Rusya’nın güney bölgelerinde üç yıldır devam eden salgın nedeni ile 440 binden fazla domuz itlaf edildi.

Moskova’da düzenlediği basın toplantısında konuşan Onişenko, Afrika domuz vebasının Gürcistan’dan geldiğini belirtti. Rus sağlık üst düzey yetkilisi, “Domuz vebası bize Gürcistan’dan geldi. Önce Osetya’ya, sonra da Krasnodar ve Stavropol bölgelerine ulaştı. Vebanın suni olarak sokulduğunu gösteren belirtiler var. Bu ekonomik sabotajdır, üç yıldır Krasnodar bölgemiz durumdan kurtulamıyor” Tiflis’i suçladı.

Onişenko, söz konusu domuz vebasının fazla yayılmaması için gereken önlemlerin alınmasını talep ederek, “Bunun için elimizden gelen her şeyi yapmamız lazım” dedi.

Onişenko’nun açıklamalarına ilerleyen saatlerde Tiflis’ten yanıt geldi. Gürcistan Tarım Bakanı Bakura Kvezereli, “Bu açıklamalar asılsız ve siyasi karakter taşımakta” eleştirisi getirdi. Gürcü parlamenter David Darçiaşvili de, “Bunlar zaten zor olan ikili ilişkileri daha da gerginleştiriyor” yorumunda bulundu.

Ria Novosti ajansı, 2007 yılından bu yana Rusya’nın 24 bölgesinde Afrika domuz vebasının tespit edildiğini ve yaklaşık 440 binden fazla domuzun imha edildiğini de belirtti.

Afrika domuz vebası olarak da bilinen hastalık ilk kez 1903’te tespit edildi. Evcil ve yabani hayvanlarda görülebilen hastalık, hasta olan hayvandan diğer hayvanlara rahat geçebiliyor. Virüsün insanlar üzerinde olumsuz etkisi bulunmuyor.