Rus Patriği Kirill tozdan 660 bin dolar kazandı

24

Rusya Eski Sağlık Bakanı Yuri Şevçenko, Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill’in Moskova’daki evine ve eşyalarına zarar verdiği gerekçesiyle 20 milyon Ruble (yaklaşık 660 bin dolar) tazminat ödemeye mahkum edildi. Eski Sağlık Bakanı, tazminatı ödemek için St. Petersburg’da bulunan babasına ait evi satmak zorunda kaldı.

Patrik Kirill’in yakın akrabası Lidya Leonova, bitişik binada bulunan Şevçenko’ya ait evin tamiratı sırasında ortaya çıkan toz yüzünden, evin ve  evdeki değerli eşyaların zarar gördüğü gerekçesiyle Eski Sağlık Bakanı aleyhine dava açtı. Şevçenko’nun evinden çıkan inşaat tozunun, Patriğin evindeki bir çok değerli kitaba ve eşyaya zarar verdiği iddiasıyla açılan davada, uğranılan zarar 19.7 milyon ruble olarak hesaplandı. Geçtiğimiz günlerde davayı karara bağlayan mahkeme, Şevçenko’nun 20 milyon Ruble (yaklaşık 660 bin dolar) tazminat ödemesine karar verdi.

29 Martta katıldığı bir programda dava ile ilgili açıklama yağan Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill; söz konusu evde iki yakın akrabasının kaldığını ve kazanılacak olan tazminatın hayırsever işlerinde kullanacağını açıkladı. Kirill, “İçinde binlerce nadir kitap bulunduğu kütüphane babama aitti ve babam kazandığı tüm parayı bu nadir kitapları elde etmek için uğraşmıştı” şeklinde konuştu.

Patrik Kirill’in yakın akrabalarından biri olan Lidya Leonova daha önce yaptığı açıklamada, tamirat gören bitişik daireden çıkan tozun tüm evi kapladığını iddia etmişti. Leonova , “Her şeyden kötüsü, Patrik Krill’e ait kütüphanede bulunan değerli kitaplar büyük zarar gördü. Sadece bu kitapların temizlenme işlemi için 14 milyon Ruble (yaklaşık 466 bin dolar)  gerekiyor.” şeklinde açıklama yapmıştı.