Kiliseye hakaret Rusya’yı ayağa kaldırdı, on binler sokakta ayin yaptı

108

Rusya’da son günlerde kilise aleyhine başlatılan kampanyaya tepki olarak on binlerce kişi başkent Moskova’da bulunan Kurtarıcı İsa Katedrali’nin önünde ayin yaptı.

Rusya Ortodoks Patriği Kirill, yönettiği ayinde inananlardan inançlarına, kiliselerine, kutsal değerlerine ve vatanlarına sahip çıkmalarını istedi. Bir kısım barbarların kutsal ikon ve değerlerine saldırı ihtimali olduğunu ve bunu protesto için kilisenin önünde toplandıklarını ifade eden Kirill, dine yönelik saldırının ifade özgürlüğü gibi desteklendiği eleştirisi getirdi. Rusya Patriği kilisenin miting düzenlemediğini, pankart taşımadığını sadece ayin yaptığını da hatırlattı.

Rusya Patriği Kirill’in Rusya lideri Vladimir Putin’e olan desteği nedeni ile aleyhine kampanya başlatıldığı iddia ediliyor. Şubat ayında Pussy Riot adlı grup, Kurtarıcı İsa Katedrali’ne girerek Putin karşıtı şarkı söylemiş ve kilisedeki eşyalara zarar vermişti. Grup üyesi kişiler tutuklanırken, holiganlık nedeni ile 3 kişinin 7 yıla kadar hapsi talep ediliyor.

Kirill aleynine bir girişim de kolundaki 30 bin dolarlık saatin albümden photoshop mahareti ile silinmesi üzerine patlak verdi. Özellikle internet kullanıcıları arasında sıklıkla tartışılan iddialara göre Ortodoks din adamları lüks ve bolluk içinde yaşıyor ve kimseye hesap vermiyor.

Rusya’nın diğer kentlerinde de yüzlerce ayin kilise dışına taşındı. Önceki günde taşıt ve motorlarına binen Moskovalılar rahipler eşliğinde Moskova’yı turladı ve kiliseye destek verdiklerini ilan etti.