Rusya’da bir Türk vatandaşı terör suçundan yakalandı, Türkiye’ye iade ediliyor - ÖZEL

400

Rusya’da, İnterpol Türkiye’de terör suçundan aranan bir Türk vatandaşını yakaladı. Rus güvenlik görevlileri, Türk vatandaşının önümüzdeki günlerde Türkiye’ye iade edileceğini belirtti.

Rusya İçişleri Bakanlığı’nın İnterpol Masası’ndan Cihan Haber Ajansı’na yapılan açıklamada, 1971 doğumlu Türk vatandaşı Hakan Saçlı’nın Nijni Novgorod kentinde gözaltına alındığı kaydedildi. Kaynaklara göre Saçlı’nın terör örgütü DKPC üyesi olduğu iddia ediliyor.

Türkiye’de terör eylemleri, kundaklama ve saldırı olayları gerekçesiyle arandığına işaret eden Rusya İnterpol Masası, “Zanlı, Türkiye İnterpol Dairesi’nin bilgilerine göre Ocak 1996’da terör örgütü üyesi olarak Türkiye’nin Fatsa ilçesinde seçimler sırasında banka binasına patlayıcı madde yerleştirmişti. Zanlı ayrıca Türkiye’de yönetimi zorla değiştirilmesi yönünde vatandaşları teşvik ediyordu ve propaganda yapıyordu” bilgisini verdi.

Türk vatandaşının yakalanması için iç resmi istihbarat FSB yetkilileri de görev aldı. Nijni Novgorod kentinde nezarethanede gözaltında bulunan Türk vatandaşının iadesi için görüşmeler sürüyor.

Rus İnterpol, Türk meslektaşları ile işbirliği içerisinde daha önce de aranan suçluların yakalanması ile ilgili başarılı çalışmalar yaptıklarını söyledi.