Rusya’da 1 Mayıs yürüyüşüne Putin ve Medvedev de katıldı

24

Rusya’da 1 Mayıs İşçi Bayramı yürüyüşüne Rusya Devlet Başkanı Dmitri Medvedev ve Rusya Başbakanı Vladimir Putin de katıldı. 7 Mayıs’ta görev değişimine hazırlanan liderler, Rusya İşçi Birliği Federasyonu, iktidar partisi Birleşik Rusya ve Kremlin yanlısı gençlik grupları ile birlikte yürüdü.

Tversakaya caddesi boyunca yürüyen liderler, Kremlin’in yanıbaşında yer alan Manej Meydan’ına ulaştı. Yürüyüşte işçiler için daha fazla hak talep eden katılımcılar, emekli yaşının artırılması yönündeki çalışmaları da eleştirdi. Bayram havasında geçen yürüyüşe çocukları ve aileleri ile gelen işçiler yaşam şartlarının iyileştirilmesini istedi.

Medvedev’in yürüyüşte yer alması Rusya’da devlet başkanları açısından bir ilk olma özelliği taşıyor. Polis kaynaklarına göre Putin ve Medvedev’in yer aldığı mitingde katılımcı sayısı 120 bine ulaştı. Yol boyunca liderler katılmıcı ve işçi federasyonları temsilcileri ile sohbet etti.

İşçilerin, “Bahar geldi, bataklık kurudu” pankartı taşımaları dikkat çekti. Rusya’da Devlet Başkanlığı ve Parlamento seçim sürecinde muhalefet meydanlara çıkmış özellikle de “Bolotnaya (bataklık) Meydanı’nda” on binlerce kişi ile gösteri yapmıştı.

Rusya’da Komünist Parti üyeleri, Liberal Demokrat Parti üyeleri 1 Mayıs’ı ayrı kutluyor. 6 Mayıs’ta Putin’i protesto etmeye hazırlanan parlamento dışı muhalefet ise 1 Mayıs gösterilerini iptal etti.