Medvedev parti liderleri ile buluştu; yerel yönetimde seçim dönemi

2

7 Mayıs’ta devlet başkanlığı koltuğunu Rusya lideri Vladimir Putin’e devretmeye hazırlanan Dmitri Medvedev parlamentoda yer alan siyasi partilerin liderleri ile bir araya geldi. Yeni kurulacak hükümette başbakan olarak görev almaya hazırlanan Medvedev, yeni dönemde siyasi partilerle yakın temas halinde olacağını söyledi.


Yerel yöneticilerin seçimle işbaşına gelmesi ile ilgili parlamentolarda kabul edilen yasayı onayladığı bilgisini aktaran Medvedev, “Bölgelerde üst yönetimde bulunan tüm isimler gizli oyla bölge halkı tarafından seçilecek” dedi. Böylece Putin’in 2004’de yerel yöneticilerin Kremlin’den atanması yönündeki uygulama iptal edilmiş oldu.

Rusya’da siyasi parti kurulumunu kolaylaştıran yasayı da onayladığını ifade eden Rusya lideri, “Artık siyasi parti kurulması için imza toplanmasına gerek kalmayacak. Devlet Başkanlığı adaylığı için de imza sayısı önemli ölçüde azaltıldı. Parlamento dışından aday olan siyasi parti liderlerinin toplaması gereken imza sayısı 2 milyondan 100 bine çekildi” bilgisini aktardı.

Yeni yasaya göre yerel yöneticiler için zorunlu olan 300 bin imza da 7500’e indiriliyor.

Rusya Parlamentosu alt kanadı Duma’nın kendisine onay vermesi durumunda başbakanlık koltuğuna oturacağını hatırlatan Medvedev, “Hepimiz yaşamında önemli görevler üstlendi. Burada temsil olunan tüm partilerle yakın bir şekilde çalışacağım. Format değişse de birçok alanda, farklı seviyelerde görüşmeler devam edecek” şeklinde konuştu.

Medvedev’in Moskova dışında Gorki devlet başkanlığı rezidansında siyasi parti liderleri ile yaptığı zirveye Komünist Parti lideri Genadi Zyuganov, Adaletli Rusya Lideri Sergey Mironov ve Liberal Demokrat Parti lideri Vladimir Jirinovski katıldı. İktidar partisi Birleşik Rusya’dan ise Andrey Vorobyov katıldı. Medvedev liderleri toplantı alanına Sovyet yapımı Zil model aracı ile getirmesi ilginç görüntülere sahne oldu.