“Norveçli seri katil Breivik’in “Manifesto”sunu neo-naziler Rusça’ya çeviriyor”

226

Temmuz ayında Oslo’da bomba patlatıp ardından yaz kampında gençlere ateş eden ve 77 kişiyi öldüren Anders Breivik’in yargı süreci devam ederken, Rus neo-naziler Breivik’in 1500 sayfadan oluşan Manifesto’sunu Rusya’ya çevirmeye başladıkları iddia edildi.

Rus basının Norveç gazetesi Daghblated’e dayandırdığı habere göre Breivik’in avukatı Tord Jordet, müvekkilinin Rus aşırı ulusalcı gruplarla bağlantı halinde olduğunu söyledi. Avukat açıklamasında, “Biz Rus destekçilerin Manifesto’nun tercümesi dışında çok bir şey bilmiyoruz” dedi. Hapishanede Breivik’in kontrollü olarak internet üzerinden belirli sayıda posta alıp vermesine izin veriliyor.

Cinayetleri işlediği gün internette yayına konan Breivik’in 1500 sayfalık manifestosunda hedefini Avrupa’yı ele geçirmek üzere olan İslamiyet’e karşı Avrupa’yı savunmak olarak açıklamıştı. Breivik’in manifestosuna Osmanlı’nın Viyana yenilgisinin 400. yıldönümü dolayısı işe 2083 ismini verdiği belirtiliyor.

Jordet, Breivik’in yazışmalarında Rus ırkçı gruplarla birlikte “pan-Avrupa ağı” kurmak için çalıştığını da vurguladı. Breivik’in el yazmalarında yer alan bilgilere göre 10 yıl önce Rus neo-nazi gruplarla Londra’da bir buluşma gerçekleştirdiği ve birlikte çalışma konusunda mutabakat sağladıkları iddia edildi.

Rusya ırkçı grupları ise yaptıkları açıklamada Breivik’le irtibatları olmadığını savundu.

Breivik, Oslo’da 22 Temmuz’da gerçekleştirdiği bombalı saldırılarda 8 ve Ütoya adasındaki yaz kampında gençlere ateş ederek 69 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Breivik’in 16 Nisan’da başlayan mahkemesinin on hafta kadar sürmesi bekleniyor. Akıl sağlığı yerinde bulunmazsa Breivik hastaneye gönderilecek. Suçlu bulunursa ise en fazla 21 yıl hapis cezası alacak.
33 yaşındaki Norveçli katil akıl sağlığının yerinde olduğunu savunuyor.