Rusya’da askeri poligonda patlama: 6 ölü, 4 yaralı

7

Rusya’nın Nijni Novgorod bölgesindeki Mulino isimli askeri poligonda meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre altı asker hayatını kaybetti, dört asker de yaralandı. Dört asker patlama anında olay yerinde yaşamını yitirirken, iki askerin de hastaneye kaldırılırken öldüğü belirtildi.

Patlamanın Savunma Bakanlığı’nın 54094 nolu bir askeri bölgesinde meydana geldiği kaydedildi. Mulino belediyesinden İnterfaks ajansına yapılan açıklamada askeri poligonda çalışmalar sırasında mermilerin patladığı belirtildi. Ria Novosti ajansına konuşan bir güvenlik görevlisi, “Mermileri indirirken gerekli teknik kurallar ihlal edildi, bu yüzden patlama oldu” dedi.

Savunma Bakanlığı müfettişleri olay yerinde inceleme başlattı ve Batı Askeri Bölge Komutanı General Arkadi Bahin bölgeye gönderdi. Savunma Bakanlığı vakanın araştırılması için komisyon oluşturdu.

Ağustos ayında Rusya'nın güneyindeki Astrahan bölgesinde askeri poligonda meydana gelen patlamada altı asker hayatını kaybetmiş, 12 asker de yaralanmıştı. Rusya’ya bağlı Udmurtiya Cumhuriyeti'nde de Haziran’da askeri bir depoda yaşanan yangında iki kişi ölmüş, 78 kişi de yaralanmıştı.

Mayıs ayında Başkırdıstan’ın başkenti Ufa yakınlarında bulunan askeri depoda, Nisan ayında da Lipetks bölgesindeki askeri depolarda patlama meydana gelmişti. Ulyanovsk bölgesindeki askeri üstte Kasım 2009’da meydana gelen patlamada da 10 kişi yaşamını yitirmişti.

Olayların ardından Devlet Başkanı Dmitri Medvedev, ülke genelinde tüm askeri depo ve cephanelerin titiz bir şekilde kontrol edilmesi talimatını vermişti.