Moskova belediyesi Putin karşıtı gösteriye izin verdi

11

Moskova şehir yönetimi Rusya Lideri Vladimir Putin’in 7 Mayıs’ta yemin ederek devlet başkanlığı koltuğuna oturmasından bir gün önce muhalefetin protesto mitingine izin verdi.

“Milyonların Yürüyüşü” adı verilen gösteri Aralık ayında başlayan Putin karşıtı eylemlerin devamı olarak planlanıyor. 6 Mayıs Pazar günü Kalujkaya Meydanı’ndan yürüyüşe geçecek göstericiler, Kremlin’in yakınında yer alan Bolotnaya Meydanı’nda miting düzenleyecek.

Belediyenin izin vermesi ile ilgili Twitter’dan açıklamada bulunan organizatörlerden Sol Cephe Lideri Sergey Udaltsov, yürüyüşün saat 15:00’da başlayacağını, resmi izin belgelerini Cuma günü alacaklarını söyledi. Udaltsov izin alınabilmesinin iyi bir gelişme olduğunu belirtti.

Şehir yönetimi muhalif grupların şehrin ana meydanlarından Kremlin’e doğru yürüyüş taleplerini ise reddetti.

Moskova bölgesi ve diğer kentlerden de katılımcıların olacağını ifade eden muhalif lider Udaltsov, “Onbinlerce insandan bahsediyoruz” hatırlatmasında bulundu.

Putin karşıtı gösterileri dikkate alan Kremlin siyasi alanda bir dizi yeni düzenlemeye imza attı. Siyasi partilerin kuruluşu için imza toplama zorunluluğu ortadan kaldırılırken, devlet başkanlığı adaylığı için de artık 2 milyon yerine 100 bin imza yeterli olacak. Yeni düzenleme ile yerel yöneticiler de Kremlin’den atama yerine seçimle iş başına gelecek.

Uzmanlar Pazar günü yapılacak gösteriye katılımın çok yüksek olmasını beklemiyor. Özellikle Mayıs tatili nedeni ile bir kısım insanların yurt dışına gitmesi, daçya sezonunun başlaması ve yönetimi değiştirme adına ortaya konan inisiyatifin yetersiz kalması vatandaşların mitinge katılımını etkileyecek.