Medvedev’den Putin'e değişimlere devam çağrısı

4

Devlet Başkanlığı görevini Vladimir Putin’e devreden Dmitri Medvedev Rusya halkının yaşamında modernleşme ve demokratikleşme adına başlatılan modernizasyon çalışmalarının devam etmesini istedi.


Rusya’nın kalkınması için devlet rotasında süreklilik ve istikrarın önemli olduğuna değinen Medvedev, “Geçtiğimiz yıllarda ekonomi, sosyal ve siyasi alanlarda yaptığımız geniş çaplı yeniliklerin gelecekte de devam etmesi çok önemli. Biz ancak bu şekilde yasa ve sosyal adaletin kazandığı, güvenliğin sağlandığı, iş dünyası, sivil ve sanat girişimlerinin önünün açıldığını, güçlü demokratik devlet kurarız. Özellikle bu hedefler Devlet Başkanlığı görevimde benim öncülerim oldu. Ben söz verdiğim şekilde çalıştım, yemin ettim, açık ve dürüstçe insanların çıkarlarını düşündüm. Onların özgür olması ve geleceğe emin şekilde bakması için” dedi.


Küresel krizin zor günlerinde önemli başarılar sağlandığını, sosyal yükümlülükleri tamamı ile yerine getirmeye devam ettiklerini hatırlatan Medvedev, “Ekonomimizin modernleşmesi için çalıştık. Elbette planladığımız her şeyi gerçekleştiremedik. Ancak çalışmaların devam edeceğinden eminim. Ciddi deneyimleri geçmek zorunda kaldık. Rusya'nın güvenliği için saldırgana karşılık verdik. Ve biz ülkemiz için tehlikeli olan terörle mücadeleye devam ettik” ifadelerini kullandı.

Vatandaşların siyasi hayatta geniş şekilde yer almasının gözle görülür bir başarı olduğunu vurgulayan Medvedev şu şekilde konuştu:

“İktidarın kendisinin diyalog ve işbirliği için daha açık olması da prensip olarak çok önemli. Çünkü insanlarla temas halinde olmayan, onların toplumda ortaya çıkardığı girişimleri göz önünde bulundurmayan bir devlet verimli çalışamaz. Ben kendi çalışmalarımda bunlardan yola çıktım. Çünkü bizleri bir araya getiren ortak huzur, özgürlük ve kalkınmaya yönelik girişimlerdir. Ve tabii ki bizleri birleştiren hususlar çocuklara ve vatanımız Rusya'yı olan sevgimizdir.

Devlet Başkanlığı görevimi sona erdirirken bu yıllar içinde beni destekleyen herkese şükranlarımı iletmek isterim. Büyük güven duyduğunuz ve yardım sağladığınız için sizlere teşekkür ediyorum. Tüm Rusya vatandaşlarına teşekkürler ediyorum! Sağ olun! Daha yapacağımız çok şey var.
Rus devletine başkanlık yapmak, halkımız için çalışmak, bu büyük bir sorumluluk ve büyük onurdur.

Ben bugün Devlet Başkanlığı koltuğuna deneyimli insan, güçlü yönetici ve ülkemizin insanlarının ezici çoğunluğunu desteklediği Vladimir Vladimiroviç Putin’in oturacak olmasından dolayı mutluyum. Putin'e Rusya Devlet Başkanı görevinde, ülkemiz ve insanlarımız için çalışmalarında başarılar diliyorum.”