Putin sözünü tuttu; Kremlin’de ilk misafiri 7 yaşındaki Sonya

112

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Kızıl Meydan’da gerçekleşen Zafer Bayramı kutlamalarının ardından kanser tedavisi gören 7 yaşındaki Sonya’yı Kremlin’de ağırladı.

Putin, Federal Onkoloji Merkezi’nde tedavi gören Sonya Petnitsa’ya bir yıl önce Kremlin’de ağırlama sözü vermiş, Şubat ayında yaptığı ikinci ziyarette de küçük kız çocuğu Rusya liderinden verdiği sözü yerine getirmesini istemişti. Putin yemin töreni ile Kremlin’e çıkmasının ardından ilk iş olarak Sonya’yı ağırladı ve bir yıl önce verdiği sözünü yerine getirmiş oldu.

Sonya, Putin'le hastanede ikinci görüşmesinde, “Sizinle geçen yıl tanışmıştık, beni Kremlin’e götürmeye söz vermiştiniz” hatırlatmasında bulunmuştu. Putin’in “sonra ne oldu?” sorusuna Sonya, çekinmeden “Götürmediniz ama” diye sitem etmişti. Putin de 9 Mayıs Zafer Bayram’ı kutlamalarında Sonya’yı annesi ve babası ile birlikte Kremlin’de ağırlama sözü vermişti.

Sonya ve ailesi 9 Mayıs törenlerini izledi, ardından Kremlin Sarayı’nı gezdi. Putin tören sonrası Sonya’yı salonun kapısında karşıladı, küçük bir sohbetin ardından merdivenleri çıkarak çay içmek için masaya oturdu.

Putin Sonya’ya Kremlin’de en çok neyi beğendiğini sorması üzerine küçük kız, “Herşeyi” cevabını verdi. Sonya’nın babası da küçük kızının hayalinin bugün gerçekleşmiş olmasından dolayı Rusya liderine teşekkür etti. Putin de gülümseyerek, “Benim verdiğim sözü unutmadı” karşılığını verdi.