Endonezya’da düşen Rus uçağı enkazına ve cesetlere ulaşıldı

212

Endonozeya’nın başkenti Jakarta’da önceki gün tanıtım uçuşu için havalandıktan 20 dakika sonra radardan kaybolan Rus yapımı Sukhoi Superjet 100 yolcu uçağının enkazına ve cesetlere ulaşıldı. Uçağın 2200 metrede irtibatın kesildiği sırada Volkanik Salak Dağı’na çarptığı, uçakta bulunan 45 yolcudan tamamının yaşamını yitirdiği belirtildi.

Ria Novosti’ye açıklamada bulunan Jakarta havalimanı kriz merkezi yetkilileri kurtarma ekibinin uçağın düştüğü alanın çevresine dağılan cesetleri toplamaya başladığını kaydetti. Ancak bölgede Rus kurtarma ekibi arasında yer alan blogger Sergey Dolya ise Twitter’dan yazdığı mesajında Endonezya ekibinin kaza bölgesine henüz ulaşamadığını iddia etti.

Şiddetli yağmur ve dağlık arazi nedeni ile pilotun kontrolü kaybetmiş olabileceği belirtilen kazada, enkazın bir kısmı Salak Dağı’nın yamacına, bir kısmı da vadiye doğru yayılmış durumda.

Sukhovi Başkanı Vladimir Prisyajnuk düşen uçakta bulunan 45 kişiden, 8’inin Rusya vatandaşı, birinin Amerikalı, birinin Fransız, ikisinin İtalyan ve diğer 33 kişinin de Endonezyalı olduğunu açıkladı. Farklı rakamlar ise uçak yolcuları arasında olan ancak uçuşa katılmayan isimlerden kaynaklanıyor.

Rusya Başbakanı Dmtiri Medvedev kazanın araştırılması için komisyon kurulması talimatı verdi. Sanayi ve Ticaret Bakan Yardımcısı Yuri Sliusar’ın başkanlığını yaptığı komisyon geniş çaplı incelemeler yapacak.

SSJ-100 yolcu uçaklarından iki adet Asya ülkeleri tanıtım turu kapsamında Jakarta havalimanına gelmişti. Mianmar, Pakistan ve Kazakistan’da tanıtım yapan ekip, Enonezya’dan sonra Laos ve Vietnem’a da gidecekti.

Sukhomi uçak üretim şirketi tarafından 2008’de ilk üretimi yapılan Superjet-100’ler orta büyüklükte yolcu uçakları olarak biliniyor. Rusya 75-95 yolcu kapasitesi olan yeni yolcu uçakları ile Boeing ve Airbus’ın etkin olduğunu pazara girmeye çalışıyor.