Meclisten geçti, gurbetçi yaşadığı ülkede oy kullanacak

43

Yurtdışında yaşayan vatandaşların Türkiye'deki seçimler için bulundukları ülkelerde oy kullanmalarına imkan veren tasarı Meclis'ten geçti.


TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek kanunlaşan düzenlemeye göre, gurbetçiler ülkelerindeki Türk büyükelçiliği, konsolosluk veya belirlenen diğer yerlerde kurulacak sandıklarda oy kullanabilecek. Seçmen listeleri YSK tarafından oluşturularak elektronik ortamda ilan edilecek.

Türk vatandaşlığını kaybeden gurbetçiler de yeni düzenlenecek olan Mavi Kart'a sahip olarak bazı vatandaşlık haklarından yararlanabilecek. AK Parti'nin yanı sıra muhalefet partilerinin de destek verdiği düzenlemeye göre, yurtdışı seçmen listeleri, yurtdışı seçmen kütüğü esas alınarak YSK tarafından oluşturulacak ve elektronik ortamda ilan edilecek. Yurtdışı seçmenlerin oy kullanmasında; sandık, gümrük kapılarında oy kullanma veya elektronik oylama yöntemlerinin birlikte veya ayrı ayrı uygulanmasına, seçim türüne ve yabancı ülkenin durumuna göre Dışişleri Bakanlığı'nın görüşü alınarak YSK tarafından karar verilecek.

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı bulunan seçmenler, yurtdışı temsilciliklerde ve ihtiyaç duyulması halinde yerel makamların uygun göreceği diğer yerlerde kurulacak seçim sandıklarında seçimin yapılacağı günün 45 gün öncesinden başlamak üzere YSK tarafından belirlenen usul ve esaslar çerçevesinde düzenlenen oy verme gün takvimine göre, seçim gününden önceki 7. gün saat 17.00'ye kadar oy kullanabilecek. Oy kullanacak seçmenin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, resmî belgeler veya pasaportundan kimliği tespit edilecek.