Rusya'da çete lideri Türk vatandaşı öldürüldü

31

Rusya'nın Kuzey Kafkasya bölgesinde düzenlenen operasyonda militanların lideri Muhanned isimli ve “Şeyh Abdusalam” lakaplı bir Türkiye vatandaşı öldürüldü. Rus istihbaratı, ilk kez Nisan ayında Dağıstan Cumhuriyeti'nde Şeyh Abdusalam'a bağlı 5 çete üyesini öldürdüklerini açıklamıştı.

Rusya istihbarat teşkilatı FSB’ye bağlı Terörle Mücadele Ulusal Komitesi’nden (NAK) yapılan açıklamada, “Dağıstan Cumhuriyeti arazisinde FSB ve İçişleri Bakanlığı birlikleri Sergokalinski bölgesinin Kiçi-Gamri ve Kayakent bölgesinin Utamış kasabaları arasındaki ormanlık alanda özel operasyon düzenledi. Operasyonda Sergalinski çete lideri Türkiye vatandaşı Şeyh Abdusalam lakaplı Muhanned öldürüldü. Şeyh Abdusalam'ın ortadan kaldırılması operasyonunda bir özel tim görevlisi de hayatını kaybetti" bilgisi verildi. Rus güvenlik görevlileri, Dağıstan'ın Kizlyar bölgesinde de dört militanın öldürüldüğünü kaydetti.

İstihbarat görevlileri, Türk vatandaşının terör eylemlerinin yanı sıra bazı işadamlarından ölüm tehdidi yoluyla haraç aldığını da ifade etti. FSB Nisan ayında Şeyh Abdusalam'la ilgili, “Muhanned, sivil vatandaş ve polis görevlilerine yönelik cinayet ve suikast olayları ve bazı terör eylemleriyle bağlantısı var” açıklamasında bulunmuştu.

Haberlere göre, Türk militan Şeyh Abdusalam, Mart 2010’da Moskova’nın iki metro istasyonuna yönelik terör saldırısı organizatörlerinin öldürülmesinin ardından onların “yerine” geçtiği iddia edilmişti.