Rusya'yı ayağa kaldıran "hamile bayan" erkek çıktı

156

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karşıtlarının Moskova'da yaptığı protesto mitinginde bir polisin "hamile" bir bayanı dövmesi görüntüsü ülkeyi ayağa kaldırırken, "hamile" denilen vatandaşın erkek olduğu ortaya çıktı.

Lifenews ajansına konuşan Nikolay Ganin (19) haberlerde "hamile" diye tanıtılmasına çok şaşırdığını belirterek, "Kız arkadaşımla gösteri günü dolaşmaya çıktık. Fakat kendimizi daha sonra olayların ortasında bulduk. Sırtımızdan OMON özel polis birliğine taş ve şişeler fırlatıldı. Bizim bu provokasyon eylemle hiç bir bağlantımız yok. Fakat OMON ben ve arkadaşımı göz altına aldı. Ben yere düşerken tekme darbesi de aldım" diyerek başına gelenleri anlattı.

Daha sonra polisler tarafından acil servise kaldırıldığını ifade eden Nikolay, kendisini "Hamile" diye tanıtarak ülkeyi ayağa kaldıranlara tepki gösterdi: "Provokatörler! Arkadaşlarım bile güldü buna."

Vakayla ilgili daha önce ana muhalefet Komünist Partisi'nin web sitesine görüntüyü koyan ve ardından parlamento alt kanadı Duma'daki Komünist milletvekilleriyle birlikte Soruşturma Komisyonu'na gensoru gönderen Parti Sekreteri Sergey Obuhov, "Hamile göstericinin" erkek çıkması üzerine, "Görüntüde bir erkeğin dövülmesine rağmen biz gensorumuzu geri çekmeyeceğiz" diyerek karşı çıktı.

Görüntüler daha önce Rus basınında geniş yer alması üzerine Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, vakayla ilgili inceleme başlattıklarını kaydetmişti. Moskova Emniyet Müdürlüğü de olayla ilgili daha fazla bilgisi olanların kendilerini acilen aramasını istemiş, İnsan Hakları örgütü lideri Lev Ponomaryov polisin Moskova'daki gösterilerde çok sert davrandığını iddia etmişti.

"Hamile bayanın" ortaya çıkmaması üzerine Lifenews, kimliği belirsiz şahısla ilgili bilgisi olanlara 500 bin ruble (17 bin dolar) ödül vereceğini açıklamıştı.