Rusya'da domuz vebası alarmı: 100'den fazla domuz yakıldı

61

Rusya'nın kuzeyinde yabani domuzlar arasında domuz vebasının ortaya çıkması yetkilileri harekete geçirdi. Rusya Bitki Koruma ve Karantina Federal Servisi (Rosselhoznadzor) Leningrad bölgesine komşu köy ve yerleşim alanlarında gerekli önlemlerin alınması çağrısında bulundu.

Novgorod bölgesindeki Dubrovo çiftliğinde domuz vebasının ortaya çıkması üzerine köy tesisi karantinaya alındı. Novgorod Bölge Valisi Sergey Mitin'in imzaladığı özel kararnameyle Dubrovo çiftliği 20 Haziran'a kadar kapatıldı. Domuz vebasıyla mücadele çalışmaları bağlamında bölgede 98 domuz öldürülerek yakıldı. Novgorod'un Okulovski köyünde de sekiz domuz imha edildi. Valilik'te yapılan acil toplantıda Vali Yardımcısı Aleksandr Filippov, yapılan çalışmaları masaya yatırarak, domuz vebasının kapsama alanına Ozerka, Ramenye, Sosnitsa, Kurakino, Zaborka ve Vargusova köylerinin girdiğini söyledi.

Komşu Tula bölgesindeki Zaokski ormanlık alanında da domuz vebasının ortaya çıkması üzerine yetkililer bölgeyi karantina altına aldı. 30 Nisan'da da Tula'nın Leninski bölgesinde bulunan 13 yabani domuzun veba virüsü taşıdığı ortaya çıkmıştı.

Nisan ayında Rusya Halk Sağlığı Dairesi Başkanı Gennadi Onişenko, Gürcistan’ı Afrika domuz vebası sabotajı yapmakla suçlamıştı. Onişenko, Rusya’nın güney bölgelerinde üç yıldır devam eden salgın nedeni ile 440 binden fazla domuzun itlaf edildiğine işaret etmişti.

Afrika domuz vebası olarak da bilinen hastalık ilk kez 1903’te tespit edildi. Evcil ve yabani hayvanlarda görülebilen hastalık, hasta olan hayvandan diğer hayvanlara rahat geçebiliyor. Virüsün insanlar üzerinde olumsuz etkisi bulunmuyor.