Rus Facebook’u VKontakte’ye erişim telif hakları nedeni ile kapatıldı

123

Rus Facebook’u VKontakte’nin Türkiye’de erişiminin mahkeme kararı ile durdurulmasının telif hakları ihlalinden kaynaklandığı belirtildi.  Yaklaşık 4 milyon Rus turistin tatil kararını etkileyebilecek yasakla ilgili turizmciler sert tepki gösteriyor.

Türkiye gündemi ile Rusça yayın yapan www.mk-turkey.ru haber portalına açıklamada bulunan TC Moskova Büyükelçiliği Turizm Müşaviri Celal Kılıç yasak gerekçesinin telif hakları olduğunu söyledi.

Yasal olmayan şekilde filmlerin izlenmesine ve indirilmesine izin verildiğini kaydeden Kılıç, “Yapısal anlamda VKontakte ile herhangi bir sorun yok. Hak ihlali olduğu gerekçesi ile mahkemeye kişisel başvuru olmuş. Mahkemede talebi yerinde bularak kapatma kararı almış” dedi.

Türkiye’nin kişisel haklara saygı duyan bir ülke olduğunu, Rus turistlerin de bu durumu anlayışla karşılayacaklarını kaydeden Kılıç, turizm sektörünün bundan olumsuz etkilenmesini beklemediklerini de söyledi.

http://vk.com/ adresini tıklayınca "Ulaşmaya çalıştığınız internet sitesi İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemesi 02.05.2012 230 D. İş 230 D. İş sayılı kararı ile erişime engellenmiştir" mesajı yer alıyor.

Rus basınında geniş yankı uyandıran gelişmelerde, bir kısım Rus turistlerin otel rezervasyonlarını iptal ettirdiği de gelen bilgiler arasında.

Diğer taraftan Rus turistlerin yanlarında getirdikleri cep telefonu ya da bilgisayarlardan siteye erişim imkanı bulabildikleri de gelen bilgiler arasında.

Avrupa’nın en yaygın sosyal ağlarından biri olan VKontakte’nin 100 milyonun üzerinde kullanıcısı bulunuyor.