Rusya’da polis stadyumlardan çekiliyor, kulüpler özel güvenlik oluşturacak

10

Rusya İçişleri Bakanlığı stadyumlarda artık polisin görev yapmasının sona ereceğini, kulüplerin kendi özel güvenlik birimlerini oluşturacaklarını söyledi. Karşılaşmalarda yaşanması muhtemel kavga ve diğer asayiş sorunları ile ilgili de kulüpler sorumlu olacak.

Rusya İçişleri Bakan Yardımcısı Aleksander Gorovoy konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Yaklaşık karşılaşmalarda binle 5 bin arası polis asayişi sağlamak için görevlendiriliyor. Sokaklardan polisi çekerek bir miktar risk alıyoruz.” hatırlatmasında bulundu.

Henüz polisin stadyumlardan çıkması ile ilgili takvim belirlenmezken, Gorovoy sadece son 6 ayda 131 bin güvenlik görevlisinin karşılaşmalar için görevlendirildiğini söyledi.

Stadyumların güvenliğinin sağlanması ile ilgili taslak yasanın hazırlandığını, burada yapılacak güvenlik harcamalarının ve sorumluluğun Rusya Futbol Birliği ve kulüplere devredilmesinin öngörüldüğünü ifade eden Rusya İçişleri Bakanı Yardımcısı Gorovoy, “Kulüplerin oluşturacağı özel güvenlik birimlerini eğitmeye hazırız. Şimdilik tüm kulüplerin özel güvenlik birimlerini oluşturma kapasitesi olmayabilir. Biz bu konuda desteklerimizi sürdüreceğiz” dedi.

Rusya’da futbol karşılaşmalarında sıklıkla tansiyon yükselebiliyor. Son olarak Kafkasyalı bir vatandaşın Spartak taraftarı Yegor Siviridov’u sokak kavgasında öldürmesi sonucu, olaylar büyümüş ve etnik çatışmaya dönüşmüştü. 2010 Aralık ayında toplanan binlerce ırkçı grup Kremlin Manej Meydanı’nda toplanarak tepkilerini dile getirmişti.