Novorossiysk Başkonsolosluğu, Rostov ya da Krasnodar'a taşınıyor

585

Rusya’nın Karadeniz kıyısı Novorossiysk kentinde faaliyet gösteren Türkiye’nin Novorossiysk Başkonsolosluğu’nun komşu Rostov ya da Krasnodar kentine taşınacağı belirtildi.

Rusya’nın güney bölgesine ziyaret yapan Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin, Rostov bölge Valisi Vasili Golubev ile yaptığı görüşmede Novorossiysk Başkonsolosluğu’nun Rostov kentine taşımayı planladıklarını kaydetti. Büyükelçi Sezgin, “Biz iki alternatif kent düşünüyorduk, Rostov ve Krasnodar. Örneğin, eğer Rostov’da konsolosluk açılırsa, bu durumda Krasnodar’da ticaret müşavirliği açılsın veya tam tersi” değerlendirmesinde bulundu.

Rostov kentinde Türk Başkonsolosluğu’nun açılmasından büyük memnuniyet duyacaklarını ifade eden Rus vali, “Bunun için bölgemizde her türlü olanaklar var” dedi.

Türk elçi, Rostov bölgesiyle ekonomik ilişkilerin artırılmasına ilgi duyduklarını belirtti. Görüşmede Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği’nde Rostov bölgesinin tanıtımıyla ilgili bir programın yapılması hususunda ikili mutabakat da sağlandı.

Rostov Valiliği Basın Bürosu yetkilisi Svetlana Ştompeleyeva da yaptığı açıklamada, “Sayın Elçi, validen yabancı iş güçüyle ilgili kotanın artırılması ve Türk şirketleri için gümrük işlem prosedürlerinin kolaylaştırılmasına ilişkin konularda yardımcı olmaları isteğinde de bulundu” bilgisini aktardı.