Irak’ta ajan suçlamasıyla gözaltına alınan 4 Rus motorcuyu arkadaşları kurtardı

57

Irak’ta ajan suçlamasıyla gözaltına alınan 4 motorcu arkadaşlarının serbest bırakılması için Irak’ın Moskova Büyükelçiliği önünde gösteri yapan Rus motorcuların eylemi sonuç verdi. 300 kadar motorcu büyükelçilik çevresini kuşatırken, idamla yargılanma ihtimalleri olan Rus motorcuların da serbest bırakıldığı haberi geldi.

Türkiye üzerinden Irak’ın kuzeyine vizesiz giriş yapan motorcular iki ülke arasında krize neden oldu. Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitri Rogozin konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Irak’ta tutuklanan motorcular şimdi Irak’ta Rusya Büyükelçiliği’nde. Kendi motorları ile dönmek istiyorlar. Yardımcı olan herkese teşekkür ederiz” dedi.

Oleg Kapkayev, Aleksander Vardanyats, Oleg Maksimov ve Maksim İganiyev isimli 4 Rusya vatandaşı motorları ile birlikte Orta Asya, İran ve Türkiye üzerinden Irak’ın kuzeyine geçmişti. Otonom bölgede Irak vizesi gerekmediğini ifade eden motorcular Bağdat yakının gözaltına alındı.

Gözaltına alınan motorcular Irak askeri üssüne götürülerek ajan suçlaması ile işlemler başlatılırken, Moskova da Irak Dışişleri Bakanlığı’na 4 motorcunun serbest bırakılması için nota gönderdi. Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani 4 Rus motorcunun serbest bırakılmasını istedi.

Motorcuların yarın sabah Irak’tan ayrılmaları bekleniyor.