Rusya’da rüşvet alan Türk vatandaşına 5 yıl hapis cezası

194

Rusya’nın Tula bölgesinde faaliyet gösteren bir Türk inşaat firması yetkilisi B.K. rüşvet aldığı ve dolandırıcılık yaptığı gerekçesiyle beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Türk vatandaşı Aralık ayından itibaren Soruşturma Komisyonu’na ait özel nezarethanede gözaltında tutuluyordu.

Moskova’ya 200 kilometre mesafede bulunan Tula bölgesindeki Aleksinski Kent Mahkemesi, Türk işadamını başka bir Rus firmasından rüşvet aldığı gerekçesiyle suçlu buldu. Mahkemeye göre, B.K. Moskova’da faaliyet gösteren bir Türk inşaat firmasının Tula şubesinde Alım Satım Müdürlüğü görevinde bulunuyordu. Söz konusu şirket, Tula’da bir çimento fabrikası inşa ediyor.

Rus savcılar, “B.K. Mayıs-Ağustos 2011 yılı tarihlerinde iş yapmaya hazırlandıkları başka bir müteahhit şirketi SMNU’dan ticari sözleşme karşılığında rüşvet talebinde bulundu. Sözleşmeyi bozmakla tehdit yoluna da başvuran Türk işadamı söz konusu şirketin genel müdüründen kendisi için 1 milyon 760 bin ruble (60 bin dolar) rüşvet aldı” suçlamasında bulundu.

Mahkemeye göre, Türk vatandaşı kendi çalıştığı firmadan da dolandırıcılık yoluyla üç milyon rubleden (100 bin dolar) fazla para çalmış. Savcılar, “B.K. baskıyla çimento fabrikasında inşaat işleri yapan OOO St.U. isimli bir firma çalışma hacmi ve maliyetlerini artırdı. Türk vatandaşı, söz konusu şirkete, kendileriyle iş yapmayacağı hususunda tehditler de yaptı. Rus şirket, Türk şirketinden fazla harcama ve çalışmalarından dolayı aldığı paraları B.K.’ya teslim ediyordu. Zanlı böylece OOO St.U. şirketi aracılığıyla kendi Türk inşaat firmasını üç milyon rubleden fazla da dolandırdı” suçlamasında bulundu.

Aleksinski Kent Mahkemesi Basın Sözcüsü Yuliya Gakova, Türk vatandaşın aldığı rüşvet ve ayrıca da dolandırıcılıktan dolayı beş yıl hapis ve sekiz milyon 900 bin ruble para cezasına çarptırıldığını kaydetti. Mahkeme sözcüsü, Türk vatandaşının mahkemede suçunu itiraf ettiğini ve pişman olduğunu belirtti.