Putin muhalifi Navalnıy iş dünyasından destekçilerini açıkladı

18

Seçim sürecinde Rusya lideri Vladimir Putin’e karşı muhalif gösterilerin organizatörleri arasında yer alan blogger Aleksey Navalnıy kendisine mali destek sağlayan iş dünyasından destekçilerini açıkladı.

Blogunda “Rüşvet Karşıtı Fon’a açık ve net bir şekilde destek veren 16 yürekli ismi açıklıyorum” diyerek yazan Navalnıy, destekçilerine teşekkür etti.

Navalnıy’ın destekçileri arasında ülkenin en büyük sigorta şirketi Rosgosstrakh’ın başkan yardımcısı Roman Borisoviç, ünlü romancı Boris Akunin, Alfa-Bank’ın üst düzey yöneticisi Aleksey Savçenko, Oligark Aleksander Lebedev gibi ünlü isimler var.

Vodomosti gazetesine açıklamada bulunan Borisoviç, “Her normal insan rüşvet karşıtı sivil bir eyleme destek vermeli. Yolsuzluk Rusya için büyük problem. Sadece ekonomik sorun olmaktan uzun zaman önce çıktı” dedi.

Navalnıy blogunda zengin insanların ve iş adamlarının paralarını sosyal-siyasal projeler için bağışlamaları konusunda önyargıları kırmaya çalıştıklaırnı, muhtemel baskılardan endişe ettiklerini vurguladı.

Navalnıy “yürekli insanların” şimdiye kadar toplam 4,4 milyon ruble (136 bin dolar) bağış yaptığını, yılın ikinci yarısı için de benzer bir rakam için söz aldığını ifade etti.

Mali desteği artırmak için muhalif lider alternatif projeler de hazırlıyor. Son çalışmaları yapılan kredi kartı tamamlandığında, isteyenler alış verişlerinden yüzde 1 Rüşvet Karşıtı Fon’a aktarabilecek.