ABD adına çalışan Rus casusa 12 yıl hapis

24

ABD adına casusluk yapan emekli Albay Vladimir Lazar, 12 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Rus iç istihbarat FSB Halkla İlişkiler Merkezi’nden yapılan açıklamada, Lazar’ın “Devlete İhanet” maddesi gereği suçlu bulunduğu ve Albay rütbesinden de yoksun bırakıldığı kaydedildi.

FSB açıklamasında, “Soruşturmalar sonucunda Rusya Genelkurmaybaşkanlığı’nın Askeri Teknoloji Dairesi eski yetkilisi emekli Albay Lazar’ın Aralık 2008’de devlet sırrı içeren ve gizli bilgiler olan önemli sayıda topografik haritaları elde ettiği ve Amerikan istihbaratına ulaştırdığı ortaya çıkarıldı” bilgisi verildi. 2003 yılında ordudan emekli olan casusun çok gizli bilgilere ulaşma imkanı bulunduğu da ifade edildi.

Rus istihbaratına göre, casus yedi binden fazla haritayı Belarus’a kaçırarak orada Amerikan askeri istihbarat ajanı Aleksandr Lesment’e teslim etmişti. Lesment ise haritaları ABD Savunma Bakanlığı’na ulaştırmıştı.

Haberlere göre, ajan Lesment de eski Sovyet vatandaşı ve 1970’li yıllarda Lazar’la birlikte Leningrad Yüksek Askeri Topografik Okulu’nda eğitim almıştı. Rusya Askeri Savcılığı, Lesment’in ABD askeri istihbaratıyla sıkı işbirliği yaptığını kaydetti.