Akkuyu Genel Müdürü Süperfin: Nükleer enerji Türkiye’nin de hakkı

111

Rusya’nın 20 milyar dolar yatırımla Mersin Akkuyu’da inşa edeceği nükleer santralde proje hazırlıkları tamamlanmak üzere. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in de katılacağı bir törenle temel atılması planlanan santralde son gelişmeleri Rus nükleer enerji şirketi Rosatom bünyesinde kurulan Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdürü Aleksandr Superfin, Cihan Haber Ajansı’na değerlendirdi.

İnşaat alanı, doğru yer tespiti ile ilgili çalışmaların başladığını ifade eden Superfin, “Çalışma grafiğimizi oluşturduk. Şu an belirlenen şekilde çalışmalar sürüyor. Projeyle ilgili herhangi bir engel görülmüyor. Yakında Tedaş ile de elektrik alım konusunda anlaşmayı imzalıyoruz” dedi.

Rusya’ya bağımlı olunacağı doğru değil

Cumhuriyet Halk Partisi’nin nükleer santral anlaşmasının iptali ile ilgili başvurusunun Anayasa Mahkemesi tarafından reddedilmesini değerlendiren Superfin, “Türkiye’nin enerji konusunda Rusya’ya bağımlı olacağı iddiaları yersiz. Çevreye zarar vereceği ya da güvenli olmayacağı yönündeki açıklamalar da bilimsel değil. Fransa ve İtalya tatil beldelerine nükleer santral yapmış. Turistler santralin yanında denize giriyor. Japonya’daki facia projede yapılan hatalardan kaynaklanıyor. Biz Türkiye’deki projede Japonya’da yaşanan faciayı da göz önünde bulunduruyoruz. Deprem kuşağında belki on binlerce yıl önce yaşanmış depremleri de dikkate alıyoruz. Türk halkı güven içinde olsun ve rahat uyusun. Biz en güvenlisi yapıyoruz. Bura da muhtemel terör saldırıları, doğa ve diğer felaketler de hesaplanıyor” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin elektrik enerjisine ihtiyacı olduğunu, bunun için enerji kaynaklarının çeşitlendirmesinin de şart olduğuna değinen Rus yetkili, “Rusya, Türkiye’ye doğalgaz veriyor. Burada tek taraflı değil, karşılıklı bağımlılık söz konusu. Nükleer santral uzun süreli ve güvenli bir proje. Bir de Akkuyu’daki tüm çalışmalarımız Türk mercilerinin iznine tabi hatırlatmasında bulundu.

Mersin’de çok sayıda iş yeri açılacak

Nükleer santral mersin bölgesinin kalkınmasına büyük katkı sağlayacağını vurgulayan Rus yetkili, istihdam ve yeni iş yerleri açısından tüm bölgede önemli gelişmeler sağlanacağını ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Türkiye’den üst düzey yöneticilerin katılımı ile projenin temelini atmayı umduklarını ifade eden Superfin, “Böyle bir ziyaretin organize edilmesini başaracağımızı umuyorum. Henüz tarih net değil. Ancak şunu ifade edebilirim ki; hem Rusya hem de Türkiye tarafı böyle bir töreni çok istiyor “ şeklinde konuştu.

Türkiye’nin nükleer santrale sahip olmasına karşı olan yok

Tüm dünyanın İran’ın Buşehir kentinde Rusya’nın inşa ettiği nükleer santrale ve Tahran’ın diğer nükleer çalışmalarına, nükleer silah üreteceği endişesi ile karşı olduğunu ifade eden Superfin, Türkiye açısından böyle bir endişenin olmadığını söyledi. Türkiye’nin tüm komşuları ile barış içinde yaşayan bir ülke olduğuna dikkat çeken Akkuyu Genel Müdürü, “Türkiye’nin kendi nükleer enerjisine sahip olma hakkı var. Türk makamları ikinci bir santral için de çalışma yapıyor. Türkiye, Rusya’nın dışında başka ülkelerle de bu konuda irtibat halinde. Eğer Ankara, Rusya’yı diğer projeler de görmek isterse, biz hazırız” önerisinde bulundu.

Sismik çalışmalar sona ermek üzere

Şu anda sismik analizlerle ilgili inceleme çalışmalarının sona ermek üzere olduğunu ifade eden Superfin şu şekilde konuştu: “Akkuyu, Türkiye’nin en az sismik bölgesi olarak 30 yıl önce tercih edilmişti. Ama buna rağmen, biz bu bilgileri kendimiz de kontrol etmeyi kararlaştırdık. Bölge ve ona komşu alanlarda yaptığımız araştırmaları sadece bir kurumla değil, çeşitli kurumlarla yaptık. Bu araştırmalara Rusya, Türkiye’nin yanısıra Avrupa ve ABD uzmanları da katıldı. Şimdi bu araştırma sonuçlarını ilgili Türk denetim kurumlarına teslim edeceğiz. Depremle ilgili tüm araştırmalardan yola çıkarak güvenle şunu söyleyebiliriz, santrali olası en yüksek deprem koşullarına göre sağlam şekilde yapıyoruz.”

Nükleer öğrenci ikinci seçme sınavı 15 Temmuz

Moskova’da düzenlenen nükleer enerji fuarı çerçevesinde Mersin Akkuyu ile ilgili Cihan Haber Ajansı’na konuşan Akkuyu NGS A.Ş Genel Müdür Yardımcısı Rauf Gasımov da, nükleer santralde görev alacak Türk öğrencilerin yetiştirilmesi ile ilgili çalışmaların sürdüğünü söyledi. Türk makamların gerekli desteği verdiğini, tüm çalışmalarda sorun yaşamadan ilerlediklerini belirten Gasımov, “Eğer Türkiye başka nükleer santral projelerine de bizi davet ederse, büyük memnuniyetle ikinci ve üçüncü santrali de yapmaya hazırız. Rusya’da eğitime gönderilen Türk öğrencilerin seçimi de öncelikli konulardan biri. İlk sınavda 50 kişiyi seçtik. Çoğu derslerinde başarılı, eğitim disiplini bozanlar da var. Genel olarak başarılı diyebilirim. Bu yıl da 75 öğrenci seçeceğiz. 15 Temmuz’da ilk sınavlar yapılacak. Yakın zamanda da duyuru yapacağız.” bilgisini aktardı.