Putin karşıtı gösteri öncesi muhalif liderlerin evine polis baskını

24

Rusya’nın başkenti Moskova’da muhalif gruplar 12 Haziran’da “Milyonların Yürüyüşü” başlıklı gösteriye hazırlanırken, güvenlik görevlileri muhalif liderlerin evlerine ani baskın düzenledi. Liderler Salı günü dev gösteriyle ilgili acil toplantı yapmayı da planlıyordu.

Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, İnterfaks ajansına yaptığı açıklamada, aramaların 6 Mayıs’ta Kremlin Sarayı’na yakın Bolotnaya Meydanı’ndaki gösteriyle ilgili yapıldığını belirtti.

Markin, “Gösterideki yasa ihlaliyle ilgili soruşturmalar çerçevesinde Aleksey Navalnıy, Sergey ve Anastasiya Udaltsov, İlya Yaşin ve Kseniya Sobçak’ın oturduğu evlerinde aramalar yapıldı. Ayrıca soruşturma görevlileri çeşitli mekanlarda ondan fazla arama yapacak. Arama yapılan şahıslar 12 Haziran’da ilgili işlemler için Soruşturma Komisyonu’na çağrılacak” bilgisini verdi.

İnterfaks’a göre, televizyon sunucusu Sobçak’ın evinde aramalar sırasında zarfların içinden 1,5 milyon avro da bulundu. Ajansa konuşan bir polis kaynağı, “Bu paralara muhtemelen el konulacak” dedi. Muhalif lider Boris Nemtsov’un başkanlığını yaptığı Solidarnost örgütü üyesi Sergey Davidis, Nemtsov ve Aleksey Sahnin’in evlerinde de aramalar yapıldığını iddia etti.

Haberlere göre, polis Udaltsov ve Navalnıy’a ait telefon, bilgisayar ve bazı elektronik eşyalara el koydu.

Aramalarla ilgili Twitter’den açıklama yapan Maliye eski Bakanı Aleksey Kudrin, “12 Haziran gösterisi önce yapılan aramalar protestoyu radikalleştirecek, bu iktidardaki radikallerin güçlendiğini ortaya koyuyor” tepkisini dile getirdi.

“Milyonların Yürüyüşü” gösterisinin organize eden Komite üyesi gazeteci Aleksandr Rıklin ise aramalara rağmen Salı günü Moskova’da dev miting yapacaklarını duyurdu. Rıklin, “Soruşturma görevlilerinin yaptığı aramalar hiç bir şeyi değiştirmiyor. Miting ve gösteriye herkes hazırlanıyor. Her zamanki gibi planlanan şekilde devam edeceğiz” iddiasında bulundu.

Parlamento alt kanadı Duma (muhalif Adaletli Rusya Partisi) milletvekili Dmitri Gudkov, Himki Ormanı’nı Koruma örgütü Başkanı Yevgeniya Çirikova ile birlikte mitingi organize edeceklerini belirtti.

Moskova Belediyesi, geçtiğimiz hafta 12 Haziran Rusya Günü bayramında muhalefetin 50 bin kişilik gösterisine izin vermişti. Belediye Bölgesel Güvenlik Masası Başkanı Aleksey Mayorov, “Yürüyüş Strastnı, Petrovski ve Rojdestvenski bulvar ve Saharov caddesinde 13.00-18.00 arasında yapılacak” demişti

6 Mayıs’ta Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yemin törenine sert tepki vermek amacıyla muhalefet Moskova merkez sokaklarında dev yürüyüş düzenlemişti. Olaylar kontrolden çıkarken, polis 250’den fazla göstericiyi göz altına almıştı.