Rusya Günü’nde Moskova’da gösteri; 70 bin polis görev yapacak

11

12 Haziran Rusya Günü kutlamaları sebebiyle tüm Rusya’da güvenlik önlemleri artırılıyor. Kutlamalarda 70 bin polis ve 9 binden fazla asker kamu güvenliğini sağlamak için iş başında olacak.

Rusya İçişleri bakanlığından yapılan açıklamaya göre; Rusya günü kutlamaları için ülke genelinde 1300’den fazla organizasyon düzenlenirken, kutlamaları yaklaşık 1 milyon 300 binden fazla kişinin katılması bekleniyor.

Ancak kutlamalar dışında, başkent Moskova’da muhalefetin günler öncesinden hazırlandığı “Milyonların Yürüyüşü” adlı gösteri de düzenlenecek. Saat 15:00’da başlayacak yürüyüş için toplanma yeri olarak Moskova’daki Puşkin meydanı seçildi.

Muhalifler ayrıca St. Petersburg’da da yürüyüş düzenleyecek. Saat 19:00’da başlayacak yürüyüş için toplanma yeri Osipenko caddesi olarak belirlendi. Ayrıca, Moskova’daki yürüyüş için 50 bin kişiye izin verilirken, St. Petersburg’da ise katılımcı sayısı 10 bini aşamayacak.

Putin tarafından geçtiğimiz günlerde onaylanan ve izinsiz gösterilere 100 kata kadar ceza öngören yasa ilk kez uygulanmaya başlayacak. Yasaya göre izinsiz gösterilere katılan vatandaşlara 10 bin ruble, organizatörlere de 300 bin rubleye (10 bin dolar) kadar ceza verilebilecek.

Yetkililer başkent Moskova’da zaruri olmadıkça gündüz vakti araçlarla şehir merkezine gidilmemesi konusunda uyarıyor.