SSCB'ye esir düşen ABD'li pilota 52 yıl sonra 'kahramanlık' ödülü

59

SSCB tarafından 1960 yılında düşürülen Amerikan U-2 casus uçağının pilotu Francis Gary Powers’e 52 yıl aradan sonra ABD’nin Gümüş Yıldız Madalyası verildi.

Rusya medyasında çıkan haberlere göre, ABD Savunma Bakanlığı’nda düzenlenen törende hayatta olmayan Powers’ın ödülü torununa takdim edildi. Powers’ın torunu ödülü Hava Kuvvetleri Komutanı Norton Shvartsh’ın elinden aldı. Amerikan Hava Kuvvetleri Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamada, “Powers, Sovyetler Birliğine esir düştüğü sırada kahramanlık gösterdiği için ödüllendirildi. İşkenceye rağmen pilotun hiç bir gizli bilgiyi vermediği kayd edildi.

1956 yılında CIA’da göreve başlayan Pilot Powers’ın Adana’daki Amerikan askeri üssünde görev yaptığı yıllarda sürekli olarak Türkiye, İran ve Afganistan sınırlarında casus uçağıyla keşifler gerçekleştirdiği kayd edildi. 1 Mayıs 1960’da Powers’ın kullandığı uçak Rusya’nın Ural bölgesinde Sovyet füzeleriyle düşürüldü. Moskova’ya getirilen Powers iki yıl sonra ünlü Sovyet ajanı Rudolf Abel ile Berlin’de değiştirildi. 1977 yılında Powers bir helikopter kazasında hayatını kaybetti.